Ignacy Urbański

W dzisiejszym świecie Ignacy Urbański reprezentuje bardzo ważną kwestię, która wpływa na codzienne życie ludzi. Od momentu pojawienia się Ignacy Urbański wywołał kontrowersje i debaty, wzbudzając szerokie zainteresowanie społeczeństwa. Z biegiem lat Ignacy Urbański ewoluował i stał się przedmiotem studiów i badań obejmujących różne obszary, od nauki i technologii po politykę i kulturę. W tym artykule szczegółowo zbadamy znaczenie i wpływ Ignacy Urbański na dzisiejsze społeczeństwo, analizując jego wpływ na różne aspekty codziennego życia i oferując kompleksowe spojrzenie na to zjawisko, które nadal budzi zainteresowanie i uwagę na całym świecie.

Ignacy Urbański (ur. 1807, zm. 1884) – artysta malarz, nauczyciel.

Ukończył Szkołę Wojewódzką[1] w Kielcach w 1829, potem studiował krótko w Warszawie. Nauczyciel gimnazjalny w Kielcach i Lublinie (od 1840). Malował obrazy o treści religijnej, miniatury.

Ojciec malarza Witolda Urbańskiego.

Przypisy

  1. A. Massalski, J. Szczepański, Słownik biograficzny zasłużonych nauczycieli i wychowanków. I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Kielce 2010, s. 61.

Bibliografia

  • Andrzej Kaproń, Ignacy Urbański – malarz i nauczyciel, „Dziennik Wschodni” 1997, nr 23, s. 14.