Ignacy Szczeniowski

W dzisiejszym artykule porozmawiamy o Ignacy Szczeniowski, temacie, który w ostatnim czasie przykuł uwagę wielu osób. Od jego znaczenia w społeczeństwie po wpływ na środowisko, Ignacy Szczeniowski to temat, który nie pozostawia nikogo obojętnym. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Ignacy Szczeniowski, analizując jego wpływ i możliwe rozwiązania zaproponowane w celu sprostania wyzwaniom, jakie stwarza. Dodatkowo poznamy najnowsze badania i istotne dane, które pozwolą nam lepiej zrozumieć znaczenie Ignacy Szczeniowski w naszym codziennym życiu. Nie przegap tej pełnej analizy na temat Ignacy Szczeniowski!

Ignacy Szczeniowski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1853
Kapuściany, gubernia podolska, Imperium Rosyjskie

Data i miejsce śmierci

29 października 1932
Warszawa, Polska

Minister przemysłu i handlu
Okres

od 12 sierpnia 1919
do 9 grudnia 1919

Poprzednik

Kazimierz Hącia

Następca

Antoni Olszewski

Ignacy Szczeniowski (ur. 1853 w majątku Kapuściany, gubernia podolska, Imperium Rosyjskie, zm. 29 października 1932 w Warszawie) – polski inżynier, minister przemysłu i handlu w 1919.

Życiorys

Urodził się w rodzinie ziemiańskiej. Przez wiele lat był związany z przemysłem cukrowniczym na kresach. Był założycielem i wieloletnim prezesem Towarzystwa Wzajemnych Ubezpieczeń Cukrowni w Polsce.

Od stycznia 1919 był doradcą ekonomicznym delegacji polskiej na konferencję pokojową w Paryżu.

Od 12 sierpnia 1919 do 9 grudnia 1919 był ministrem przemysłu i handlu w rządzie Ignacego Jana Paderewskiego, następnie zarządcą cukrowni w Horodence i Przeworsku.

Pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 205, rząd 3, miejsce 4)[1].

Grób Ignacego Szczeniowskiego (2022)

W 2022 roku z inicjatywy Premiera RP Mateusza Morawieckiego, grób Szczeniowskiego został odrestaurowany. Cały projekt był realizowany przez Fundację Stare Powązki[2] we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.

Przypisy

  1. Cmentarz Stare Powązki: IGNACY SZCZENIOWSKI, Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne .
  2. Nagrobki ministrów II RP – odnowione – Fundacja Stare Powązki , 3 kwietnia 2023 (pol.).

Bibliografia