Ichthyopterygia

W dzisiejszym świecie Ichthyopterygia to temat, który zyskał znaczenie w różnych obszarach społeczeństwa. Znaczenie Ichthyopterygia staje się coraz bardziej widoczne w życiu codziennym, wpływając zarówno na życie osobiste, jak i zawodowe. Od swoich początków do chwili obecnej Ichthyopterygia był przedmiotem zainteresowania i debaty, generując sprzeczne opinie i budząc zainteresowanie zarówno ekspertów, jak i obywateli. W tym artykule dokładnie zbadamy zjawisko Ichthyopterygia i jego wpływ na różne aspekty współczesnego życia, analizując jego ewolucję, wpływ i możliwe implikacje na przyszłość.

Ichthyopterygia
Owen, 1840
Ilustracja
ichtiozaury - obraz Heinricha Hardera (1916)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

gady

Podgromada

diapsydy

Nadrząd

Ichthyopterygia

Ichthyopterygia ("rybie płetwy") – określenie wprowadzone przez Richarda Owena w 1840 dla oznaczenia jurajskich ichtiozaurów, które już były znane w tamtym czasie. Obecnie termin ten jest używany także do określania ich prymitywniejszych przodków z wczesnego i środkowego triasu.

Przodkowie Ichthyopteryg i właściwe ichtiozaury były głównie małymi zwierzętami (metr lub mniej długości) o wydłużonym ciele i pływały wyginając ciało podobnie jak węgorz. Już na tym etapie ewolucji miały odnóża pływne i były niezdolne do poruszania się na lądzie.

Wydaje się, że były szeroko rozprzestrzenione wzdłuż wybrzeży północnej połowy Pangei. Są znane z późnego oleneku i wczesnego anizyku (wczesny trias) z Japonii, Chin, Kanady i Spitsbergenu (Norwegia). Pod koniec środkowego triasu wymarły, a ich miejsce zajęły właściwe ichtiozaury.

Rzędy