Hrant Dink

W dzisiejszym świecie Hrant Dink jest tematem rosnącego zainteresowania w różnych obszarach i sektorach. Wraz z postępem technologii i globalizacją Hrant Dink stał się punktem zbieżnym do dyskusji i analiz. Jej wpływ rozciąga się na różne obszary, od ekonomii i polityki, po społeczeństwo i kulturę. W tym artykule szczegółowo zbadamy temat Hrant Dink, analizując jego implikacje i reperkusje w różnych kontekstach. Od momentu powstania do chwili obecnej Hrant Dink okazał się decydującym czynnikiem w podejmowaniu decyzji i kształtowaniu świata, w którym żyjemy.

Miejsce zabójstwa

Hrant Dink (orm. Հրանդ Տինք, ur. 15 września 1954 w Malatyi, zm. 19 stycznia 2007 w Stambule) – dziennikarz i publicysta, turecki Ormianin, założyciel i wydawca tygodnika Agos (ukazywał się w dwóch językach: tureckim i ormiańskim), współpracował z dziennikami Bugun i Zaman. W 2006 roku otrzymał nagrodę międzynarodowego PEN Clubu „Oxfam Novib/PEN Award for Freedom of Expression”[1].

Pisał na temat ludobójstwa Ormian, a za swoje poglądy był sądzony i został skazany na mocy artykułu 301 tureckiego kodeksu karnego za obrazę tureckiej tożsamości narodowej. Wielokrotnie otrzymywał pogróżki ze strony tureckich nacjonalistów. Został zastrzelony przed siedzibą swojej gazety przez siedemnastoletniego tureckiego nacjonalistę Oguna Samasta. Dwie z czterech kul trafiły dziennikarza w głowę.

Przypisy

Linki zewnętrzne