Hrabstwo Lamar (Teksas)

Motyw Hrabstwo Lamar (Teksas) to taki, który przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie. Od dziesięcioleci Hrabstwo Lamar (Teksas) jest przedmiotem debaty, dyskusji i analiz w różnych sektorach społeczeństwa. Jego wpływ był odczuwalny w polityce, gospodarce, kulturze i życiu codziennym. W tym artykule zbadamy różne aspekty Hrabstwo Lamar (Teksas), od jego pochodzenia i ewolucji po dzisiejszy wpływ. Dzięki podejściu multidyscyplinarnemu zagłębimy się w różne perspektywy istniejące w Hrabstwo Lamar (Teksas) i w jaki sposób ukształtowały one nasze rozumienie i postrzeganie tego zjawiska.

Hrabstwo Lamar
Lamar County
hrabstwo
Ilustracja
Most kolejowy Northeast Texas Trail.
Państwo

 Stany Zjednoczone

Stan

 Teksas

Siedziba

Paris

Powierzchnia

2350 km²

Populacja (2020)
• liczba ludności


50 088

• gęstość

21,3 os./km²

Położenie na mapie Teksas
Położenie na mapie
Strona internetowa

Hrabstwo Lamarhrabstwo położone w USA w stanie Teksas. Siedzibą hrabstwa jest miasto Paris. Według spisu z 2020 roku przekroczyło 50 tys. mieszkańców[1]. Północną granicę hrabstwa tworzy rzeka Red River, natomiast południową granicę wyznacza rzeka North Sulphur[2]. W północnej części hrabstwa znajduje się liczące tysiąc akrów Jezioro Crook[3].

Gospodarka

Jest to hrabstwo przeważająco rolnicze, gdzie 52% areału stanowią pastwiska, 37% uprawy i 9% to obszary leśne[4].

  • produkcja paszy (17. miejsce w stanie)[4]
  • hodowla bydła (26. miejsce), trzody chlewnej (26. miejsce), koni i kóz[4]|
  • uprawa kukurydzy, pszenicy, soi, bawełny, orzeszków ziemnych i sorgo[4][2]
  • akwakultura[4]

Sąsiednie hrabstwa

Miasta

CDP

Piramida wieku hrabstwa

Demografia

W 2020 roku 80,7% mieszkańców hrabstwa stanowiła ludność biała (73,5% nie licząc Latynosów), 13,5% to byli czarnoskórzy Amerykanie lub Afroamerykanie, 3,0% miało rasę mieszaną, 1,9% to rdzenna ludność Ameryki i 0,8% to byli Azjaci. Latynosi stanowili 8,4% ludności hrabstwa[1].

Pierwszy Kościół Baptystów w Paris.

Religia

W 2010 roku większość mieszkańców była protestantami, a wśród nich przeważali: baptyści (27,5%), zielonoświątkowcy (7,2%), metodyści (5,6%), campbellici (5,2%) i bezdenominacyjni (4,0%)[5].

Wśród pozostałych ugrupowań religijnych przeważali katolicy (5,0%) i mormoni (1,3%)[5].

Przypisy