Honorata Sosnowska

W tym artykule zagłębimy się w ekscytujący świat Honorata Sosnowska, badając jego różne aspekty i cechy, aby w pełni zrozumieć jego znaczenie we współczesnym społeczeństwie. Od jego początków po dzisiejsze znaczenie – zagłębimy się w wyczerpującą analizę, która pozwoli nam zrozumieć jego wpływ w różnych obszarach, a także jego wpływ na codzienne życie ludzi. Podróżując przez jego historię, ewolucję i możliwe perspektywy na przyszłość, odkryjemy wszystko, co Honorata Sosnowska ma do zaoferowania i znaczenie, jakie ma w dzisiejszym świecie.

Honorata Sosnowska
Państwo działania

 Polska

profesor nauk ekonomicznych
Alma Mater

Uniwersytet Warszawski

Doktorat

1983 – matematyka
Uniwersytet Warszawski

Habilitacja

1992 – ekonomia
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

Profesura

20 sierpnia 2001

Honorata Karolina Sosnowska (ur. w 1950 r.) – polska ekonomistka, profesor nauk ekonomicznych[1][2].

Życiorys

Córka polonistki, krytyka literackiego, socjologa kultury i działaczki społecznej Wandy Leopold oraz artysty malarza abstrakcjonisty Kajetana Sosnowskiego. Siostra reżysera i aktora Marcina Sosnowskiego. W 1973 r. ukończyła studia matematyczne oraz z zakresu mechaniki na Uniwersytecie Warszawskim[1]. W 1983 r. obroniła tamże na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki napisaną pod kierunkiem prof. dra hab. Jerzego Łosia pracę doktorską pt. Modele grupowego wyboru[3]. W 1992 r. na podstawie dorobku naukowego i monografii habilitacyjnej Rozważania nad matematycznym ujęciem gospodarki z niedoborem otrzymała w ówczesnym Wydziale Finansów i Statystyki Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie stopień doktora habilitowanego[1][2][4]. W 2001 r. uzyskała tytuł profesora nauk ekonomicznych[5].

Pracuje w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie[1]. Wykładała też w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Zajmuje się ekonomią matematyczną i metodami grupowego podejmowania decyzji. Autorka lub współautorka licznych publikacji naukowych, w tym napisanej wspólnie z Marcinem Malawskim i Andrzejem Wieczorkiem książki Konkurencja i kooperacja. Teoria gier w ekonomii i naukach społecznych, która doczekała się kilku wydań w Wydawnictwie Naukowym PWN, pracy zbiorowej Grupowe podejmowanie decyzji (Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa, 1999; jako redaktor) oraz podręczników akademickich (np. Dubnicki, W., Filus, L. i Sosnowska, H. (1985), Algebra liniowa w zadaniach, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa).

13 czerwca 2024 r. została uhonorowana odznaką „Zasłużony dla Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie”[6].

Przypisy