Hitachdut

W tym artykule zbadamy wszystko, co jest związane z Hitachdut, od jego początków po wpływ na współczesne społeczeństwo. Hitachdut jest tematem zainteresowania od dziesięcioleci, jego korzenie sięgają czasów starożytnych, a jego aktualność jest nadal wyczuwalna. Na przestrzeni dziejów Hitachdut wywoływał debaty, był źródłem inspiracji dla artystów i miał znaczący wpływ na kulturę popularną. W tym artykule przeanalizujemy najważniejsze aspekty Hitachdut, od jego znaczenia w społeczeństwie po jego ewolucję w czasie.

Światowa Syjonistyczna Partia Pracy „Hitachdut”
Państwo

 Polska

Data założenia

1920

Data rozwiązania

1947

Ideologia polityczna

socjalizm, syjonizm

Światowa Syjonistyczna Partia Pracy „Hitachdut” (Zjednoczenie) – partia lewicowo-syjonistyczna utworzona w 1920 w Pradze z połączenia prawicy Ceirej Syjon i palestyńskiej organizacji Hapoel Ha-Cair. Centrala partii mieściła się w Jerozolimie, natomiast sekcje działały w 17 krajach m.in. Niemczech, Austrii, Polsce, Rosji, Litwie, Łotwie, Estonii, Rumunii, Włoszech, Belgii, Francji, Turcji, USA, Południowej Afryce i Ameryce Południowej. W Polsce swoją główną siedzibę partia miała w Łodzi.

Działacze Hitachdut odwoływali się do dorobku Aharona Dawida Gordona, Lwa Tołstoja, a także Jeana-Jacquesa Rousseau. Aktywiści Hitachdut optowali za powstaniem świeckiego państwa żydowskiego. Podkreślali swój szacunek dla warstwy robotniczej i pracy fizycznej przy jednoczesnym odrzucaniu zasad marksizmu. Aktywiści partii wspierając emigrację Żydów do Palestyny szczególną troską otaczali młodych ludzi.

Głównym ideologiem Hitachdut był Aharon Dawid Gordon. Do liderów partii należeli: Chaim Arlosoroff, Uriel Friedland, Jakub Hellman i Abram Kacenelson; natomiast w Polsce: Zwi Heller, Adolf Silberschein oraz Abram Lewinsohn. Organem prasowym Hitachdut w Polsce był lwowski tygodnik „Fołk und Łand”.

W 1932 Hitachdut połączyła się z Poalej Syjon Prawicą w Zjednoczoną Partię Socjalistyczno-Syjonistyczną.

Przypisy

  1. Hitachdut, Światowa Syjonistyczna Partia Pracy Zrzeszenie | Wirtualny Sztetl , sztetl.org.pl .
  2. D. Flisiak, Wybrane materiały ideologiczne i propagandowe Syjonistyczno-Socjalistycznej Partii Robotniczej Poalej Syjon-Hitachdut. Przyczynek do badań nad lewicą syjonistyczną w pierwszych latach powojennej Polski (1944/45-1949/50), Chrzan 2021, s. 13-14.

Bibliografia

  • Dominik Flisiak, Wybrane materiały ideologiczne i propagandowe Syjonistyczno-Socjalistycznej Partii Robotniczej Poalej Syjon-Hitachdut. Przyczynek do badań nad lewicą syjonistyczną w pierwszych latach powojennej Polski (1944/45-1949/50), Chrzan 2021.
  • Rudolf Korsch, Żydowskie ugrupowana wywrotowe w Polsce. Warszawa 1925, s. 142-152

Linki zewnętrzne