Hiob (postać biblijna)

W tym artykule zajmiemy się tematem Hiob (postać biblijna) w sposób szeroki i szczegółowy. Hiob (postać biblijna) to dziś temat niezwykle aktualny, który wywołał liczne debaty i sprzeczne opinie. Idąc tym tropem, przeanalizujemy różne aspekty związane z Hiob (postać biblijna), od jego pochodzenia po konsekwencje dla obecnego społeczeństwa. Ponadto przeanalizujemy różne punkty widzenia i opinie ekspertów, aby zapewnić czytelnikowi pełną i obiektywną wizję na ten temat. Nie przegap tego artykułu, w którym odkryjemy wszystkie sekrety Hiob (postać biblijna).

Hiob
ilustracja
Występowanie

Księga Hioba

Hiob i przyjaciele (Ilja Riepin, 1869, Muzeum Rosyjskie w Sankt Petersburgu)
Hiob (ilustracja z Kroniki norymberskiej)
Hiob z żoną, skrzydło Ołtarza Jabacha (Albrecht Dürer, ok. 1504)
Hiob (Gaspare Traversi)
Biblia Leopolity – Hiob

Hiob, rzadziej Job (hebr. ‏אִיּוֹב‎) – postać biblijna, mieszkaniec ziemi Us (spotyka się także zapisy Uz i Uc), bohater starotestamentowej Księgi Hioba (Joba) powstałej ok. V wieku p.n.e.

Życie Hioba stało się przedmiotem zakładu między Bogiem a Szatanem ("komentarz własny autora nawiązania"). W wyniku tego zakładu Hiob został pozbawiony majątku i rodziny oraz dotknięty trądem, co miało wystawić jego wiarę na próbę. Mimo dotykających go nieszczęść i wątpliwości Hiob pozostał wierny Bogu, który nagrodził go za to przywróceniem zdrowia oraz nowym mieniem i potomstwem.

Według Biblii Hiob miał 10 dzieci – 7 synów i 3 córki.

Od jego imienia powstał w języku polskim związek frazeologiczny hiobowa wieść – zła, tragiczna wiadomość; również nazwa choroby - zespół Hioba - wzięła się od jego imienia.

Hiobowy problem dotkniętego nieszczęściem i zmagającego się z losem człowieka stał się motywem wielu utworów muzycznych, literackich i filozoficznych. Jego historia została opowiedziana również w apokryficznej Księdze Hioba z I wieku. W Kościele katolickim uważany za świętego, wspominano go 10 maja[1][2].

Hiob w islamie

W Koranie Hiob występuje pod imieniem Ayūb (arab. أيّوب) i jest jednym z proroków. W języku arabskim imię Hiob (Ayūb) jest symbolem cnoty cierpliwości (chociaż samego słowa tak się nie tłumaczy).

Fragmenty Koranu odnoszące się do Hioba:

  • Hiob jako jeden z proroków: 4:163, 6:84
  • próba i cierpliwość Hioba: 21:83-84, 38:41-44

Motyw Hioba w sztuce i filozofii

Renesans

Romantyzm

Współczesność

Przypisy

  1. Hiob / Imieniny / DEON.pl , www.deon.pl (pol.).
  2. Martyrologium Romanum. Libreria Editrice Vaticana, 2004, s. 279. ISBN 978-88-2097-210-3.
  3. Jacek Kaczmarski, Hiob, Ale źródło wciąż bije, Warszawa 2002, s. 69, (nagranie na płycie Raj)
  4. Jacek Kaczmarski, Dzieci Hioba, Ale źródło wciąż bije, Warszawa 2002, s. 236, (nagranie na płycie Dzieci Hioba)

Linki zewnętrzne