Himeros

Obecnie Himeros jest tematem ogólnego zainteresowania, który przykuł uwagę wielu ludzi na całym świecie. Z biegiem czasu Himeros ewoluował, a jego implikacje stały się coraz bardziej istotne w różnych obszarach codziennego życia. W tym artykule zbadamy różne aspekty Himeros i przeanalizujemy jego wpływ na dzisiejsze społeczeństwo. Od jego początków do obecnej sytuacji, zbadamy, jak Himeros wpłynął i zainspirował jednostki, społeczności i całe społeczeństwa. Dodatkowo zajmiemy się wyzwaniami i możliwościami, jakie stwarza Himeros, a także możliwymi rozwiązaniami i podejściami do ich rozwiązania. Dołącz do nas w tej podróży pełnej odkryć i refleksji na temat Himeros!

Himeros
Ἵμερος
bóg miłosnego pożądania, pragnienia (żądzy), namiętnej miłości
ilustracja
Występowanie

mitologia grecka

Atrybuty

skrzydła u ramion

Teren kultu

starożytna Grecja

Himeros (stgr. Ἵμερος Hímeros, łac. Himerus) – w mitologii greckiej bóg i uosobienie miłosnego pożądania, pragnienia (żądzy), namiętnej miłości.

Wraz z Erosem, Anterosem, Potosem, Hedylogosem, Hymenem, Pejto należał do orszaku Afrodyty[1][2][3].

W sztuce przedstawiany jest zwykle jako chłopiec albo młody mężczyzna z wielkimi skrzydłami u ramion.

Wyobrażenie o bóstwie przejawia się w greckim malarstwie wazowym i rzymskich mozaikach.

Zobacz też

Przypisy

  1. Vojtech Zamarovský: Bohovia a hrdinovia antických bájí. Bratislava: Perfekt a.s., 1998, s. 187–188. ISBN 80-8046-098-1. (słow.).; polskie wydanie: Bogowie i herosi mitologii greckiej i rzymskiej (Encyklopedia mitologii antycznej, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej).
  2. Pierre Grimal: Słownik mitologii greckiej i rzymskiej. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 2008, s. 144. ISBN 83-04-04673-3.
  3. Zygmunt Kubiak: Mitologia Greków i Rzymian. Warszawa: Świat Książki, 2003, s. 327. ISBN 83-7391-077-8.

Bibliografia