Hieronim Gintrowski

Temat Hieronim Gintrowski wzbudził zainteresowanie i debatę w różnych kręgach, od naukowców i ekspertów, po zwykłych ludzi. Temat ten był przedmiotem wyczerpujących badań, żarliwych dyskusji i głębokich refleksji na całym świecie. Z biegiem czasu Hieronim Gintrowski stał się integralną częścią społeczeństwa i odegrał kluczową rolę w życiu wielu ludzi. Od wpływu na kulturę i historię po wpływ na technologię i naukę, Hieronim Gintrowski pozostawił niezatarty ślad w ludzkości. W tym artykule zbadamy najważniejsze i istotne aspekty Hieronim Gintrowski oraz omówimy jego znaczenie w bieżącym kontekście.

Hieronim Gintrowski
Sługa Boży
prezbiter
Data i miejsce urodzenia

23 września 1878
Czempiń

Data i miejsce śmierci

1 listopada 1939
Lasek Gdański k. Bydgoszczy

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Prezbiterat

1905

Hieronim Gintrowski CM (ur. 23 września 1878 w Czempiniu, zm. 1 listopada 1939 w Lasku Gdańskim koło Bydgoszczy) – polski duchowny katolicki, Sługa Boży Kościoła katolickiego.

W 1898 wstąpił do Zgromadzenia Księży Misjonarzy Świętego Wincentego à Paulo w Krakowie i tam przyjął święcenia kapłańskie w 1905 roku. Pracę duszpasterską i działalność misyjną prowadził w Tarnowie, w Białym Kamieniu i w Bydgoszczy. Był archiwistą zgromadzenia, oraz pełnił posługę kapelana w szpitalu św. Łazarza w Krakowie.
Po wybuchu II wojny światowej został aresztowany przez gestapo już 15 września 1939 i poddany torturom, a wkrótce zamordowany w lesie pod Bydgoszczą. Zapamiętano go jako gorliwego spowiednika.

Jest jednym z 122 Sług Bożych, wobec których 17 września 2003 rozpoczął się proces beatyfikacyjny drugiej grupy męczenników z okresu II wojny światowej.

Zobacz też

Linki zewnętrzne