Herb powiatu ciechanowskiego

W dzisiejszym świecie Herb powiatu ciechanowskiego to temat, który wywołuje duże zainteresowanie i dyskusję wśród ludzi. Niezależnie od tego, czy ze względu na swoje znaczenie w społeczeństwie, wpływ na historię czy wpływ na kulturę, Herb powiatu ciechanowskiego jest aspektem, którego nie można przeoczyć. Z biegiem czasu Herb powiatu ciechanowskiego ewoluował i zyskał nowe wymiary, co wzbudziło większe zainteresowanie naukowców, specjalistów i ogółu społeczeństwa. W tym artykule zbadamy różne aspekty Herb powiatu ciechanowskiego, jego znaczenie i wpływ na dzisiejsze społeczeństwo.

Herb powiatu ciechanowskiego
Ilustracja
Typ herbu

powiatowy

Wprowadzony

20 listopada 2000

Herb powiatu ciechanowskiego – jeden z symboli powiatu ciechanowskiego, ustanowiony 20 listopada 2000[1].

Wygląd i symbolika

Herb przedstawia na tarczy w polu niebieskim wizerunek zamku w Ciechanowie w kolorze złotym, na którego prawym murze wyłania się postać świętego w białej szacie ze złotym nimbem, trzymającego w prawej ręce klucz złoty oparty o prawe ramię (jest to postać świętego Piotra, pochodząca z herbu Ciechanowa). Nad frontową wieżą zamku widnieje hiszpańska tarcza herbowa, na której czerwonym polu widnieje orzeł mazowiecki[2].

Przypisy

  1. Uchwała nr I/15/124/2000 Rady Powiatu Ciechanowskiego z dnia 20 listopada 2000 w sprawie ustanowienia herbu i flagi powiatu ciechanowskiego
  2. Irena Kotowicz-Borowy, Marek Czekański, Powiat ciechanowski: przewodnik subiektywny, Warszawa: Mazowiecki Instytut Kultury, 2016, s. 43, ISBN 978-83-63427-10-8.