W tym artykule Herb Praszki zostanie przeanalizowany z różnych perspektyw, aby zaoferować szeroką i szczegółową wizję tego tematu. Uwzględnione zostaną aspekty historyczne, kulturowe, społeczne, polityczne i ekonomiczne związane z Herb Praszki w celu zrozumienia jego wpływu na obecne społeczeństwo. Zaprezentowane zostaną najnowsze badania, opinie ekspertów i zeznania osób, które miały doświadczenia związane z Herb Praszki. Poprzez tę wyczerpującą analizę staramy się zapewnić czytelnikowi głębokie i pełne zrozumienie Herb Praszki, umożliwiając mu wyrobienie świadomej opinii i wzbogacenie wiedzy na ten temat.
![]() | |
Typ herbu |
---|
Herb Praszki – jeden z symboli miasta Praszka i gminy Praszka w postaci herbu.
Herb przedstawia na białej tarczy, między dwiema basztami, na kładce, kroczącego czarnego kozłą ze złotymi rogami i podniesioną przednią prawą nogą, zwróconego w heraldycznie prawą stronę. Każda z baszt zakończona trzema blankami i gotyckim daszkiem, zwieńczonym złotą kulą. W każdej z nich, widnieje jeden otwór strzelniczy, u podstawy natomiast skośny fragment muru obronnego. Baszty, mury i kładka o barwie czerwonej, daszki baszt niebieskie.
Motywy architektury obronnej są symbolem średniowiecznego miasta, a kozioł to element herbu rycerskiego Wieruszowa i pochodzi od założyciela miasta Piotra Kowalskiego lub któregoś z jego następców.
Najstarsza pieczęć z herbem Praszki pochodzi z 1536 (możliwe, że była znana już wiek wcześniej) i przedstawia kozła przechodzącego po kładce między dwiema blankowanymi basztami.