Herb Prószkowa

W dzisiejszym artykule szczegółowo omówimy Herb Prószkowa i wszystko, co musisz o nim wiedzieć. Herb Prószkowa to temat, który w ostatnim czasie przykuł uwagę wielu osób, dlatego chcemy zagłębić się w jego najważniejsze aspekty. Od jego wpływu na społeczeństwo po jego ewolucję w czasie – zajmiemy się każdym aspektem Herb Prószkowa, abyś mógł w pełni zrozumieć jego znaczenie. Niezależnie od tego, czy szczególnie interesuje Cię Herb Prószkowa, czy po prostu chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, w tym artykule znajdziesz wszystkie potrzebne informacje. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o Herb Prószkowa i jego implikacjach w dzisiejszym świecie!

Herb Prószkowa
ilustracja
Typ herbu

miejski

Herb Prószkowa – jeden z symboli miasta Prószków i gminy Prószków w postaci herbu[1].

Wygląd i symbolika

Herb przedstawia tarczę podzieloną na cztery części. Pole pierwsze i czwarte ma barwy złoto-czarnej. Widnieje na niej wizerunek skaczącego jelenia barwy czarno-złotej. Pola drugie i trzecie są podzielone na dwie równe części w słup. Pole lewe (heraldycznie) jest czerwone, pole prawe jest białe. Na polu białym widnieje czerwona podkowa, na polu czerwonym biała podkowa. Podkowy stykają się ze sobą barkami.

Historia

Herb Prószkowskich (po lewej) w Opolu

Godło z pól drugiego i trzeciego znajdowało się w godle rodziny Prószkowskich, dawnych właścicieli miasta – jest to herb Czewoja. W heraldyce występuje też herb czteropolowy, symbolizujący tę rodzinę, znajdujący się m.in. w Opolu (od herbu Prószkowa różni się jeleniem, skaczącym w przeciwną stronę).

W przeszłości herb miejski miał tarczę dzieloną w słup z podkową zwróconą ku dołowi, w połowie czerwoną w srebrnej tarczy, a w połowie srebrną w czerwonej tarczy. Był to jedynie element herbu Prószkowskich ale w późniejszym okresie władze samorządowe dodały pola ze skaczącym jeleniem oraz z pełnym herbem Czewoja (być może wzorując się na herbie z Opola).

Bibliografia

  • Damian Tomczyk, Stefan Ziarko: Herby oraz inne symbole samorządowe miast i gmin województwa opolskiego. Opole: 2000. ISBN 83-909679-3-6.

Przypisy