W tym artykule poruszony zostanie temat Herb Piławy Górnej, bardzo istotnej kwestii, która w ostatnich latach przykuła uwagę ekspertów i ogółu społeczeństwa. Herb Piławy Górnej był przedmiotem licznych badań i badań ze względu na jego wpływ na różne aspekty życia codziennego, od zdrowia po gospodarkę. W całym tekście zostaną przeanalizowane różne aspekty Herb Piławy Górnej, od jego historii i ewolucji po konsekwencje dla dzisiejszego społeczeństwa. Ponadto zbadane zostaną możliwe rozwiązania i propozycje dotyczące wyzwań, jakie stawia Herb Piławy Górnej we współczesnym świecie. Poprzez podejście wielowymiarowe ma na celu zaoferowanie czytelnikowi pełnej i aktualnej wizji Herb Piławy Górnej, aby przyczynić się do debaty i zrozumienia tego zjawiska.
![]() | |
Typ herbu |
---|
Herb Piławy Górnej – jeden z symboli miasta Piława Górna w postaci herbu[1].
Herb przedstawia na tarczy dzielonej w słup w polu prawym, złotym, połuorła czarnego z przepaską srebrną. W polu lewym, złotym trzy ławy czerwone w słup. Herb ten nawiązuje do starej symboliki. Trzy ławy oznaczają spotkanie trzech książąt śląskich. Czarny połuorzeł z przepaską symbolizuje związek miasta z Dolnym Śląskiem.
Pierwszy herb Piława Górna ustanowiła decyzją Miejskiej Rady Narodowej nr 21/VII/79 z 25 maja 1979 roku[2]. Składał się z trzech części, ułożonych w roztrój na opak: zielonej, czarnej i czerwonej. Na każdej z nich znajdowały się trzy pasy koloru żółtego, ułożone skośnie. Miał symbolizować położenie miasta na styku trzech historycznych księstw: brzeskiego, świdnickiego i ziębickiego[2]. Herb ten nie był zgodny z zasadami heraldyki, nie uwzględniał też symboliki charakterystycznej dla regionu. Dlatego w 2007 roku rozpoczęto prace nad nowym herbem. Pierwszy projekt zawierał błędy merytoryczne i został odrzucony w marcu 2008 przez Komisję Heraldyczną. Wzór, który przyjęto uchwałą nr 177/XXXIV/2009 z 26 sierpnia 2009 został skonsultowany z Instytutem Heraldyczno-Weksylologicznym i pozytywnie rozpatrzony przez komisję 22 kwietnia 2009[3].