Herb Głubczyc

Temat Herb Głubczyc ma ogromne znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie. Niezależnie od tego, czy ze względu na wpływ na codzienne życie ludzi, znaczenie w historii czy wpływ na rozwój człowieka, Herb Głubczyc budzi zainteresowanie i ciekawość wielu osób. W tym artykule szczegółowo zbadamy temat Herb Głubczyc, analizując jego pochodzenie, ewolucję w czasie, jego wpływ w różnych obszarach i jego dzisiejsze znaczenie. Mamy nadzieję, że dzięki szczegółowemu i wyczerpującemu podejściu przedstawimy pełny i wzbogacający przegląd Herb Głubczyc, pozwalając naszym czytelnikom lepiej zrozumieć jego znaczenie i wpływ na dzisiejszy świat.

Herb Głubczyc
ilustracja
Typ herbu

miejski

Herb Głubczyc – jeden z symboli miasta Głubczyce i gminy Głubczyce w postaci herbu.

Wygląd i symbolika

Herb Głubczyc przedstawia w polu czerwono-żółtym postać anioła stojącego en face z częściowo rozpostartymi skrzydłami, podtrzymującego dwie tarcze. Pod prawą dłonią anioła tarcza czerwona z białym lwem skierowanym w (heraldycznie) lewą stronę, stojącym na tylnych łapach, z dwoma ogonami, otwartą paszczą i złotą koroną na głowie. Pod lewą dłonią anioła tarcza niebieska z trzema białymi bosakami skierowanymi od środka w kierunku narożników tarczy. Nad głową anioła złota gwiazda, na piersiach dwie przepaski w formie krzyża św. Andrzeja.

Historia

Herb nawiązuje do herbu obowiązującego od XIX stulecia do 1945 roku. Powstał on z elementów pieczęci z 1272 roku (ukoronowany, wspięty czeski lew) oraz z XVI wieku (postać Archanioła Michała z przepaskami na piersi trzymającego w prawej ręce tarczę z lwem, w lewej tarczę z trzema bosakami). Badacze niemieccy przypisywali „Trzy Bosaki” wójtowi Głubczyc, Teodorykowi. Tradycja ludowa wiązała trzy bosaki z kultem świętego Floriana – patrona Głubczyc.

Herb został zatwierdzony uchwałą Rady Miasta w dniu 23 listopada 1995 roku.

Przypisy

  1. a b Statut Gminy Głubczyce. Biuletyn Informacji Publicznej. .
  2. a b Katarzyna Maler: Herb miasta. glubczyce.pl. .