Obecnie Herb Cybinki jest tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego grona osób. Niezależnie od tego, czy ze względu na wpływ na społeczeństwo, znaczenie historyczne czy znaczenie w obecnym środowisku, Herb Cybinki jest tematem, który nigdy nie przestaje fascynować i intrygować tych, którzy się w niego zagłębiają. W tym artykule przyjrzymy się bliżej Herb Cybinki, badając jego różne aspekty i oferując unikalne spojrzenie na ten szeroki i zróżnicowany temat. Mamy nadzieję, że poprzez szczegółową analizę i krytyczną analizę rzucimy światło na Herb Cybinki i zapewnimy naszym czytelnikom pełniejsze zrozumienie tego tematu, który ma na nas tak duży wpływ.
![]() | |
Typ herbu | |
---|---|
Wprowadzony |
2013 |
Herb Cybinki – jeden z symboli miasta Cybinka i gminy Cybinka w postaci herbu[1].
Herb przedstawia w polu zielonym krzyż maltański srebrny nad takąż rzeką.
Krzyż maltański to symbol zakonu joannitów z Łagowa, do których niegdyś należała Cybinka, zielone pole oznacza dużą lesistość okolicy, srebrna rzeka to Odra.
Herb używany przez Cybinkę w latach 1991–2012 przedstawiał tarczę herbową dwudzielną w słup, pole heraldycznie lewe dwudzielne w pas. W polu prawym o barwie czerwonej przedstawia połowę białego orła piastowskiego z czerwonym cieniowaniem na skrzydłach. W górnym polu lewej połowy tarczy na tle ukośnych biało-czerwonych pasów widniał w czerwonej tarczy sercowej biały krzyż maltański. W dolnym, białym polu przedstawiono schematycznie narysowane trzy zielone świerki. Ustanowiono go w 1991 roku. Herb ten zawierał kilka błędów heraldycznych. Późniejszy wzór herbu, po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji Heraldycznej, ustanowiono Uchwałą Nr XXVII/169/12 Rady Miejskiej w Cybince z dnia 28 grudnia 2012 r. Herb zaprojektował Instytut Heraldyczno-Weksylologiczny Alfreda Znamierowskiego. W herbie tym orzeł piastowski miał nawiązywać do przynależności okolicznych ziem do państwa pierwszych Piastów. Symbolika drzew i krzyża była taka sama jak w herbie z 2012 roku.