W dzisiejszym świecie Hemodylucja zyskał duże znaczenie w różnych obszarach codziennego życia. Od wpływu na społeczeństwo po wpływ na gospodarkę światową, Hemodylucja stał się tematem dyskusji i debat, który nie pozostawia nikogo obojętnym. Na przestrzeni dziejów Hemodylucja odegrał fundamentalną rolę w ewolucji i rozwoju ludzkości, wyznaczając ważne kamienie milowe i generując znaczące zmiany. W tym artykule szczegółowo zbadamy wpływ Hemodylucja w różnych obszarach, analizując jego znaczenie i wkład w sposób, w jaki postrzegamy dzisiejszy świat i radzimy sobie z nim.
Hemodylucja – jest to zabieg kontrolowanego pobrania krwi pełnej bezpośrednio przed operacją i podaniem płynów infuzyjnych w celu utrzymania objętości krwi i jej rozcieńczenia. Zgromadzona podczas zabiegu krew może zostać przywrócona do krwiobiegu po zakończeniu operacji[1][2].
Hemodylucja polega na pobraniu określonej objętości krwi pełnej chorego bezpośrednio przed operacją z jednoczesnym dożylnym podaniem krystaloidów w celu jej rozcieńczenia i wyrównania utraconej objętości krwi[3]. Zabieg operacyjny jest wykonywany podczas prawidłowej objętości krwi, jednak z obniżoną ilością krwinek czerwonych i obniżeniem hematokrytu[3]. Po wykonanym zabiegu zgromadzona krew może powrócić do krwiobiegu operowanego, a nadmiar płynów jest usuwany za pomocą leków moczopędnych[4]. W odróżnieniu od autotransfuzji krew jest pobierana i zwracana do krwiobiegu na sali operacyjnej[3].
Zwykle hematokryt jest obniżany do około 27–30%, ale mogą być konieczne jego niższe wartości[5]. Spadek hematokrytu zmienia właściwości reologiczne krwi, spada całkowity opór obwodowy naczyń (SVR) i zwiększa się rzut serca (CO)[5][6]. Zużycie tlenu przez tkanki jest podtrzymywane przez jego zwiększoną ekstrakcję z krwi[5]. Metabolizm tlenu zaczyna ulegać załamaniu dopiero przy spadku hematokrytu poniżej około 20%[6].
Hemodylucja jest wykorzystywana podczas operacji z bardzo nasiloną utratą krwi oraz w celu unikania allotransfuzji preparatów krwiopochodnych[5]. Ograniczeniem metody jest niemożność jej zastosowania u chorych z niedokrwistością ze stężeniem hemoglobiny poniżej 12 g/dl, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP), niewydolnością nerek, marskością wątroby czy koagulopatią[7][5].