Hells Angels

W dzisiejszym świecie Hells Angels stał się tematem o ogromnym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego spektrum społeczeństwa. Od wpływu na gospodarkę, kulturę, politykę i życie codzienne, po wpływ na zdrowie i środowisko, Hells Angels osiągnął dziś niezrównane znaczenie. Z biegiem lat badania i analizy Hells Angels ewoluowały, umożliwiając lepsze zrozumienie jego implikacji i konsekwencji. W tym artykule szczegółowo zbadamy różne aspekty Hells Angels, analizując jego skutki i wyzwania we współczesnym świecie.

Klub Hells Angels w Nowym Jorku

Hells Angels Motorcycle Club – międzynarodowy klub motocyklowy, którego członkowie jeżdżą głównie na motocyklach firmy Harley-Davidson. Według Amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości klub jest organizacją przestępczą (gangiem)[1][2][3][4].

Pierwsze kluby motocyklowe zakładane były przez weteranów II wojny światowej, po powrocie amerykańskich żołnierzy do kraju[5]. Jazda na hałaśliwych motocyklach była dla nich sposobem na życie w normalnym kraju, który nie prowadził już wojny[5]. Oficjalnie gang powstał 17 marca 1948 roku w Fontanie, w stanie Kalifornia[6]. Członkowie Hells Angels byli oskarżani m.in. o wymuszenia, handel narkotykami i kradzieże[7][8][9].

Hells Angels jest gangiem, który kieruje się również ideologią rasistowską. Przyjmowani są do niego tylko biali[10]. Przyjęcie nowego kandydata do grupy odbywa się za poleceniem działającego w niej członka gangu. Nie są przyjmowane osoby, które kiedykolwiek miały kontakt z jakimiś służbami bezpieczeństwa, tj. które były (lub są) policjantami, pracowały w służbie więziennej itp. Nowicjusz w gangu przechodzi w nim próbny okres, w czasie którego jest obserwowany; dopiero gdy grupa uzna, że na to zasłużył, przyznaje mu prawo noszenia naszywki gangu[10].

Gang dzieli się na grupy. Każda z nich zarządzana jest przez tzw. „komitet wykonawczy”, w którego skład wchodzą najczęściej przewodniczący (president), jego zastępca (vice-president), sekretarz (secretary), skarbnik (treasurer) oraz sierżant (sergeant-at-arms, dbający o dyscyplinę w grupie). Członków owych komitetów wybiera się w wyniku głosowania[11].

Przypisy

  1. Motorcycle gang. U.S. Department of Justice . . . (ang.).
  2. Bill Lockyer: ORGANIZED CRIME IN CALIFORNIA. CALIFORNIA DEPARTMENT OF JUSTICE . 2003. . . (ang.).
  3. ORGANIZED CRIME IN OREGON. Oregon State Department of Justice . September 2006. . (ang.).
  4. ASIAN ORGANIZED CRIME AND TERRORIST ACTIVITY IN CANADA, 1999–2002. Federal Research Division . Library of Congress, July 2003. . (ang.).
  5. a b Randy James: A Brief History of the Hells Angels. time.com, 2009-08-03. . (ang.).
  6. Skulls, Wings & Outlaws – Motorcycle Club Insignia & Cultural Identity. weblearn.newcastle.edu.au. . . (ang.).
  7. Under watchful eye, bikers aid charity. www.lasvegassun.com. . (ang.).
  8. THE HELLS ANGELS' DEVILISH BUSINESS. money.cnn.com. . (ang.).
  9. Hells Angels at War in Canada: Understanding Violence and Measuring Criminal Organisations. crimeconflictnexus.wordpress.com. . (ang.).
  10. a b Behind the patch: Angels ABCs. www.canada.com. . (ang.).
  11. Najniebezpieczniejsze Anioły. wp.pl, 2009-09-22. . (pol.).

Linki zewnętrzne