Helios (superkomputer)

W tym artykule temat Helios (superkomputer) zostanie omówiony z różnych perspektyw, analizując jego znaczenie, wpływ i znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie. Zbadane zostaną różne aspekty związane z Helios (superkomputer), a także jego implikacje na poziomie społecznym, kulturowym, gospodarczym i politycznym. W całym artykule zostaną zaprezentowane różne opinie i punkty widzenia, aby zaoferować wszechstronną i wzbogacającą wizję Helios (superkomputer). Ponadto zbadane zostaną możliwe rozwiązania i inicjatywy mające na celu sprostanie wyzwaniom, jakie stwarza Helios (superkomputer), aby zachęcić do dialogu i refleksji na ten temat.

Helios – superkomputer zainstalowany w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH, a powstały w wyniku działań projektu Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL. Superkomputer został zbudowany według projektu Cyfronetu przez Hewlett Packard Enterprise. Od 2024 roku najszybszy superkomputer w Polsce. Został udostępniony w ramach infrastruktury PLGrid.

Budowa

Helios został zbudowany na platformie HPE Cray EX4000 i składa się z trzech partycji obliczeniowych: CPU wyposażonej w 75 264 rdzeni obliczeniowych AMD Zen4 oraz 200 TB pamięci operacyjnej DDR5, GPU wyposażonej w 440 superczipów NVIDIA Grace Hopper GH200, INT dla pracy interaktywnej, wyposażonej w 24 akceleratory NVIDIA H100 i szybką lokalną pamięć NVMe.

Podsystem dyskowy Heliosa składa się z dwóch rodzajów systemów plików Lustre: scratch o pojemności 1,5 PB i prędkości ponad 1,8 TB/s oraz project o pojemności 16 PB i prędkości niemal 200 GB/s.

Wydajność

Helios osiąga 35 PFlops teoretycznej mocy obliczeniowej. W maju 2024 roku partycję GPU komputera odnotowano na 55 miejscu światowej listy TOP500 superkomputerów o najwyższej mocy obliczeniowej. Na tej samej liście partycja CPU Heliosa została odnotowana na pozycji 305. Jednocześnie superkomputer zajął 3 miejsce na liście Green500.

Przypisy

Linki zewnętrzne