W dzisiejszym świecie Haubicoarmata to temat, który zyskał ogromne znaczenie i stał się przedmiotem zainteresowania szerokiego spektrum społeczeństwa. Od momentu pojawienia się Haubicoarmata wywołał debatę, refleksję i ciekawość w różnych obszarach, generując sprzeczne opinie i różnorodne stanowiska. Z biegiem czasu Haubicoarmata ewoluował i nabrał różnych niuansów, stając się zjawiskiem przenikającym różne aspekty codziennego życia. Dlatego istotne jest dokładne i wyczerpujące omówienie różnych aspektów związanych z Haubicoarmata, zbadanie jego pochodzenia, konsekwencji i wpływu na środowisko, w którym działa. W tym sensie ten artykuł ma na celu zagłębienie się w ekscytujący wszechświat Haubicoarmata, analizując jego liczne aspekty i oferując panoramiczną wizję, która przyczynia się do wzbogacenia wiedzy na ten ekscytujący temat.
Haubicoarmata (armatohaubica) – działo łączące cechy haubicy i armaty, a więc zdolne zarówno do prowadzenia ognia stromotorowego jak i płaskotorowego. Obecnie na ogół utożsamiane z haubicami[1].
Działa tego typu są coraz częściej spotykane w uzbrojeniu współczesnych armii. Jej nowe konstrukcje zwane haubicami (np. 155 mm FH-70, 155 mm M198) są zwykle działami półautomatycznymi kalibru 105–203 mm.
Kąt ostrzału pionowego nie przekracza na ogół 65°.
Długość lufy jest przeważnie mniejsza niż w armacie o tym samym kalibrze i wynosi 25-40 kalibrów[2].