Hala Kasprowa

W świecie Hala Kasprowa na przestrzeni lat zaszło niezliczona ilość znaczących zmian i zmian. Od samego początku Hala Kasprowa przyciąga uwagę i intryguje ludzi w każdym wieku i o każdym zainteresowaniu. Badania i odkrycia związane z Hala Kasprowa były źródłem fascynacji i debaty i nadal mają znaczący wpływ na dzisiejszy świat. Wraz z ewolucją społeczeństwa zmienia się także rola i znaczenie Hala Kasprowa, co czyni go niezwykle istotnym i interesującym tematem do dogłębnego zbadania i zrozumienia. W tym artykule zbadamy znaczenie i ewolucję Hala Kasprowa, a także jego znaczenie i wpływ dzisiaj.

Tereny dawnej Hali Kasprowej (dolna część)
Tereny dawnej Hali Kasprowej (górna część)

Hala Kasprowa – dawna hala pasterska znajdująca się w Dolinie Kasprowej w Tatrach. Jej nazwa pochodzi od Kaspra – imienia lub przezwiska jej właściciela[1][2]. Imię to na Podhalu notowane jest w dokumentach już w XVII wieku. Od początku XVIII w. wypasali tutaj swoje owce i bydło mieszkańcy Zakopanego, w XX w. również górale z Zębu[1].

Hala dzieliła się na Niżnią i Wyżnią Kasprową Halę. Niżnia obejmowała dolną część Doliny Kasprowej, Boczań Kasprowy i Kasprową Polanę; stał na niej szałas. Hala Wyżnia obejmowała górną część doliny Stare Szałasiska i Dolinę Suchą Kasprową. W 1960 r. powierzchnia całkowita obu hal wynosiła 204,73 ha, w tym 31,38 ha stanowiło własność TPN i PTTK, 173,35 ha stanowiło prywatną własność górali. Pastwiska zajmowały 4 ha ogólnej powierzchni hal, halizny 47,5 ha, lasy 36,5 ha, kosodrzewina 40,0 ha, nieużytki 76,73 ha. Górale korzystali ponadto z dodatkowej powierzchni 121,52 ha serwitutów w lasach państwowych. Łączny wypas w przeliczeniu na owce wynosił tylko 103 sztuki[3].

Mimo dość dużej powierzchni hala miała dla pasterstwa znikomą wartość użytkową, dużą jej część stanowią bowiem skalne rumowiska i kosodrzewina. Właściwy użytek tworzyła tylko Kasprowa Polana. Wypas czynił zaś szkody przyrodzie. Występują tutaj limby i mają swoje ostoje świstaki, kozice i ryś. W latach 1961–1964 obszary hali zostały przez Skarb Państwa od górali wykupione lub wywłaszczone. Wypas został całkowicie zniesiony. Nazwa Hala Kasprowa nadal funkcjonuje, ale nie jest to już hala w pasterskim rozumieniu[3].

 Zobacz też: Hale tatrzańskie.

Przypisy

  1. a b Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski, Wielka encyklopedia tatrzańska, Poronin: Wyd. Górskie, 2004, ISBN 83-7104-009-1.
  2. Ernst Hochberger, Die Namen der Hohen Tatra in vier Sprachen: Herkunft und Bedeutung, Karpatendeutsches Kulturwerk Slowakei, 2007, s. 175, ISBN 978-3-927020-11-5 (niem.).
  3. a b Władysław Szafer, Tatrzański Park Narodowy, Zakład Ochrony Przyrody PAN, 1962.