Głęboki sen

W tym artykule zagłębimy się w ekscytujący świat Głęboki sen. Na przestrzeni dziejów Głęboki sen budził wielkie zainteresowanie ludzkością, czy to ze względu na jego wpływ na społeczeństwo, jego znaczenie w dziedzinie nauki, czy po prostu ze względu na jego wpływ na kulturę popularną. Od swoich początków do chwili obecnej Głęboki sen odegrał fundamentalną rolę w życiu ludzi, stając się fascynującym przedmiotem badań zarówno dla ekspertów, jak i hobbystów. W tym tekście proponujemy zbadać różne aspekty Głęboki sen, analizując jego znaczenie i wpływ w różnych obszarach.

Głęboki sen
The Big Sleep
Ilustracja
Autor

Raymond Chandler

Typ utworu

powieść

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Data wydania

1939

Wydawca

Alfred A. Knopf

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

1975

Przekład

Justyna Niedzielska[1], Beata Długajczyk

poprzednia
brak
następna
Żegnaj, laleczko

Głęboki sen (ang. The Big Sleep) – powieść amerykańskiego pisarza Raymonda Chandlera, opublikowana w 1939 (pierwsze polskie wydanie 1975[2]). Jest to debiutancka powieść Chandlera, a równocześnie pierwsza książka, w której pojawia się postać Philipa Marlowe’a.

Fabuła

Narratorem Głębokiego snu – jak i innych powieści Chandlera – jest Philip Marlowe, prywatny detektyw z Los Angeles. Otrzymuje zlecenie od generała Sternwooda – ma pośredniczyć w negocjacjach z szantażystą posiadającym materiały kompromitujące Carmen, młodszą córkę generała. Szybko okaże się, że również jej siostra Vivian ma interes do detektywa, a sprawę komplikuje znalezienie, w atelier służącym do robienia pornograficznych zdjęć, zwłok mężczyzny rzekomo zamordowanego przez Carmen[3].

Ekranizacje

Inne informacje

Zobacz też

Przypisy

Bibliografia