Gustaw Gerstenstein

W dzisiejszym świecie Gustaw Gerstenstein to temat, który zyskał duże znaczenie i zainteresowanie społeczeństwem. Niezależnie od tego, czy ze względu na swoje implikacje w życiu codziennym, wpływ na miejsce pracy czy wpływ na rozwój technologiczny, Gustaw Gerstenstein przyciągnął uwagę różnych sektorów i wywołał liczne debaty i dyskusje. Z biegiem czasu Gustaw Gerstenstein stał się podstawowym elementem, który nie tylko budzi ciekawość, ale także stwarza wyzwania i możliwości na przyszłość. W tym artykule zbadamy różne aspekty Gustaw Gerstenstein, analizując jego znaczenie, ewolucję i potencjał transformacji różnych obszarów społeczeństwa.

Gustaw Gerstenstein
Pastor
Data i miejsce urodzenia

23 lipca 1906
Warszawa

Data i miejsce śmierci

24 marca 1964
Wrocław

Senior diecezji wrocławskiej
Okres sprawowania

1952–1958

Wyznanie

Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w PRL

Ordynacja

16 marca 1930

Gustaw Gerstenstein (ur. 23 lipca 1906 w Warszawie, zm. 24 marca 1964 we Wrocławiu) – polski duchowny luterański, senior diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w PRL[1].

Życiorys

Od 1918 należał do Związku Harcerstwa Polskiego. Ukończył studia teologiczne na Wydziale Teologii Ewangelickiej Uniwersytetu Warszawskiego i w dniu 16 marca 1930 został ordynowany przez ks. bp. Juliusza Burschego, po czym podjął pracę wikariusza w parafii w Krakowie. W latach 1931–1936 pracował jako katecheta w Chorzowie, a następnie do wybuchu II wojny światowej w Stawiszynie. W czasie okupacji niemieckiej był początkowo więziony w Łodzi, a następnie został zmuszony do podpisania volkslisty i w kwietniu 1943 wcielony jako szeregowiec do armii niemieckiej. W sierpniu 1944 trafił pod Marsylią do niewoli francuskiej, w której pozostawał do końca lutego 1945. Następnie był kapelanem ewangelickim w II Korpusie we Włoszech. Po powrocie do Polski w grudniu 1945, był między innymi proboszczem parafii w Sosnowcu, Szopienicach, Wrocławiu, Wołowie i Oleśnicy. W latach 1952–1958 ks. Gustaw Gerstenstein był także seniorem diecezji wrocławskiej[1].

Przypisy