Grzegorz Bral

W dzisiejszym świecie Grzegorz Bral wywołał wiele zainteresowania i debaty zarówno wśród ekspertów, jak i fanów. Od momentu pojawienia się Grzegorz Bral przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie, wzbudzając ciekawość i wywołując pasjonujące dyskusje. Ponieważ Grzegorz Bral w dalszym ciągu zyskuje na znaczeniu w sferze publicznej, niezwykle istotne jest dokładne zbadanie jego wpływu na społeczeństwo, kulturę i życie codzienne. W tym artykule szczegółowo omówimy wiele aspektów Grzegorz Bral, zapewniając kompleksowy i aktualny pogląd na ten temat. Mamy nadzieję, że poprzez dogłębną i przemyślaną analizę rzucimy światło na różne aspekty otaczające Grzegorz Bral, oferując czytelnikom głębsze i bardziej szczegółowe zrozumienie tego problemu.

Grzegorz Bral
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

21 listopada 1961
Gdańsk

Zawód

reżyser teatralny, pedagog

Współmałżonek

Alicja Bral

Lata aktywności

od 1990 roku

Zespół artystyczny
Teatr Pieśń Kozła
Odznaczenia
Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Grzegorz Bral (ur. 21 listopada 1961 w Gdańsku) – polski reżyser teatralny, twórca Teatru Pieśń Kozła oraz Brave Festival, pedagog.

Życiorys

Urodził się w rodzinie gdańskiego pisarza Sławomira Brala, używającego pseudonimu Yáckta-Oya[1], oraz dziennikarki i poetki - Grażyny z domu Rusak[2]. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim, Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Uniwersytecie Wrocławskim, a także teatrologię na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie[3]. W latach 1987–1990 współpracował z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych Gardzienice, gdzie w 1990 roku zadebiutował jako aktor rolą Tristana w spektaklu Carmina Burana.

W 1998 roku wraz z Anną Zubrzycki założył we Wrocławiu Teatr Pieśń Kozła, z którym odniósł międzynarodowy sukces otrzymując nagrody między innymi na Fringe Festival w Edynburgu, gdzie w latach 2004 i 2012 otrzymał prestiżową nagrodę Fringe First[3][4]. Spektakle Brala otrzymywały nagrody na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (Grand Prix w 2003 roku oraz nagroda zespołowa w roku 2006), Mess Festival w Sarajewie (Główna Nagroda Publiczności, 2006) oraz Jeleniogórskich Spotkaniach Teatralnych (II miejsce w plebiscycie publiczności)[4]. W latach 2010–2012 był dyrektorem artystycznym Teatru Studio w Warszawie. W 2010 roku wraz z zespołem Teatru Pieśń Kozła, otrzymał Nagrodę Sekcji Krytyków Teatralnych PO ITI za popularyzację polskiego teatru na świecie[5].

Od 2012 roku wykłada w autorskiej Bral School of Acting, którą prowadzi w Londynie[6].

Odznaczenia

Przypisy

  1. Dariusz Rosiak Biało-czerwony. Tajemnica Sat-Okha, wyd. Czarne, Wołowiec 2017, s. 143
  2. Emilia Dominiak, Teraz mam czas na poezję , www.zyjdlugo.pl .
  3. a b Grzegorz Bral | Twórca | Culture.pl, „Culture.pl” (pol.).
  4. a b c Grzegorz Bral, Encyklopedia teatru polskiego (osoby) .
  5. Warszawa. Nagrody Międzynarodowego Instytutu Teatralnego ITI , www.e-teatr.pl .
  6. Bral School , www.bralschool.com .

Linki zewnętrzne