Grupa okrętów jest dziś istotnym tematem cieszącym się dużym zainteresowaniem. Jego znaczenie polega na jego wpływie na różne aspekty społeczeństwa, kultury i życia codziennego. W tym artykule zbadamy podstawowe aspekty związane ze Grupa okrętów, analizując jego ewolucję w czasie, jego implikacje w różnych obszarach, a także opinie i perspektywy ekspertów w tej dziedzinie. Aby zapewnić kompleksowy pogląd na Grupa okrętów, zajmiemy się różnymi punktami widzenia i przedstawimy aktualne i istotne informacje na ten temat.
Grupa okrętów – pododdział taktyczny występujący w polskiej Marynarce Wojennej oraz marynarkach wojennych innych państw.
Grupa jest najmniejszym zespołem jednostek pływających i składa się przeważnie z 2-3 małych okrętów jednej klasy (np. kutry rakietowe, kutry torpedowe, trałowce)[1]. 4-6 grup okrętów tworzy dywizjon. Czasem pojedyncze grupy mogą być bezpośrednio podporządkowane flotyllom lub brygadom okrętów.[potrzebny przypis]
Innym znaczenie to mały zespół okrętów, niekoniecznie tej samej klasy, zebrany pod wspólnym dowództwem, by wykonać określone zadanie (np. rozpoznanie – wówczas jest to grupa rozpoznawcza)[2].