Obecnie Grinch (postać) to temat, który zyskał duże znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie. Od wielu lat Grinch (postać) przyciąga uwagę ludzi w każdym wieku i o każdym zainteresowaniu. Z biegiem czasu Grinch (postać) stał się powracającym tematem w codziennych rozmowach, a także w mediach i sieciach społecznościowych. Niezależnie od tego, czy ze względu na wpływ na życie ludzi, znaczenie historyczne czy znaczenie na poziomie globalnym, Grinch (postać) zdołał pozycjonować się jako temat będący przedmiotem zainteresowania ogółu. W tym artykule szczegółowo zbadamy różne krawędzie i aspekty związane z Grinch (postać), aby zaoferować szerokie i pełne spojrzenie na ten temat, który jest dziś tak istotny.
Pierwsze wystąpienie | |
---|---|
Twórca |
Grinch – postać fikcyjna, wielki włochaty stwór, który nienawidzi Świąt Bożego Narodzenia. Bohater klasycznej książki Grinch: Świąt nie będzie (How the Grinch Stole Christmas!) Dr. Seussa z 1957 i wielu jej ekranizacji[1][2].
Grinch mieszka w jaskini w pobliżu Ktosiowa. Jest niezwykle złośliwy i nieuprzejmy. W związku z przeżyciami z dzieciństwa nie cierpi Świąt, tak uwielbianych przez mieszkańców Ktosiowa i ze wszech miar stara się im je zepsuć[1].
Książka Dr. Seussa została zekranizowana trzykrotnie. W animowanym filmie Jak Grinch ukradł święta (How the Grinch Stole Christmas!) z 1966 roku w reżyserii Chucka Jonesa i Bena Washama[3] głosu Grinchowi (oraz narratorowi) udzielił Boris Karloff, który w 1968 otrzymał Nagrodę Grammy za nagranie wersji audio książki Seussa[4].
W aktorskim filmie Grinch: Świąt nie będzie (How The Grinch Stole Christmas) z 2000 roku w reżyserii Rona Howarda w rolę tytułową wcielił się komik Jim Carrey, a jako ośmioletni Grinch występuje Josh Ryan Evans[5]. W polskiej wersji językowej głosu głównemu bohaterowi udzielił Jacek Rozenek, zaś piosenki Grincha wykonywał Jacek Bończyk[6].
W 2018 ukazał się pełnometrażowy film animowany Grinch (The Grinch) w reżyserii Yarrowa Cheneya i Scotta Mosiera. Głosu głównemu bohaterowi użyczył Benedict Cumberbatch[7], zaś w polskiej wersji językowej Jarosław Boberek[8].
Grinch pojawił się także w krótkometrażowych filmach animowanych Halloween is Grinch Night (1977) oraz The Grinch Grinches the Cat in the Hat (1982), gdzie spotyka drugiego z bohaterów Seussa Kota Prota. Scenariusze do obydwu filmów napisał sam Dr. Seuss i dwukrotnie otrzymał za nie Nagrodę Emmy[2].