Grandmaster Flash

W tym artykule zajmiemy się kwestią Grandmaster Flash, która w obecnym kontekście ma ogromne znaczenie. Grandmaster Flash może odnosić się do szerokiego zakresu tematów, od znaczenia edukacji w dzisiejszym społeczeństwie, po życie i twórczość istotnej postaci w historii. Niezależnie od swojej natury, Grandmaster Flash jest tematem, który budzi zainteresowanie wielu osób, ponieważ ma znaczący wpływ na nasze życie. W tym artykule zbadamy różne aspekty Grandmaster Flash, analizując jego znaczenie i rolę, jaką odgrywa w różnych kontekstach. Ponadto przeanalizujemy różne perspektywy i opinie na ten temat, aby wzbogacić naszą wiedzę na ten bardzo istotny temat.

Grandmaster Flash
Ilustracja
Imię i nazwisko

Joseph Saddler

Data i miejsce urodzenia

1 stycznia 1958
Barbados (Bridgetown)

Pochodzenie

Stany Zjednoczone (Bronx, Nowy Jork)

Gatunki

hip-hop

Aktywność

od 1976

Strona internetowa

Grandmaster Flash, właściwie Joseph Saddler (ur. 1 stycznia 1958 w Bridgetown na Barbadosie) – muzyk hip-hopowy i DJ; jeden z pionierów Turntablizmu, cuttingu i miksowania.

Życiorys

Rodzina Saddlera wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i Joseph dorastał w Bronksie. Obecnie mieszka w okolicy Morrisania w południowej części dzielnicy.

Zaangażował się we wczesną nowojorską scenę DJ-ów. Ucząc się od Pete Jonesa i Kool Herca używał dwóch kopii jednego nagrania i dwóch gramofonów do cuttingu, do czego jednak dodał mikser, aby manualnie wzmocnić przerwy. Zwykłe odtwarzanie utworu byłoby przerywane w celu nałożenia przerwy, która z kolei mogła być powtarzana przy użyciu miksera do przełączania kanałów, do czasu kiedy druga płyta nie trafi z powrotem na igłę gramofonu. Muzyk był inicjatorem techniki początkowo nazywanej cutting, później rozwiniętej przez Grand Wizard Theodore do scratchingu.

Flash otrzymał swój pseudonim w szkole od postaci Flash Gordona, z którą się utożsamiał. Posiada własną kolekcję ubrań „G.Phyre”.

W 2019 otrzymał nagrodę Polar Music Prize.

Grandmaster Flash and the Furious Five

Dyskografia

Przypisy

  1. Zbigniew Kowalczyk: Kronika muzyki popularnej XX wieku. Wyd. I. Wrocław: Wydawnictwo Astrum, 1995, s. 8.
  2. VH1 Grandmaster Flash & The Furious Five. . (ang.).
  3. Grandmaster Flash. polarmusicprize.org (ang.)

Linki zewnętrzne