Gra (film 1997)

W tym artykule zbadamy temat Gra (film 1997) z szerokiej i multidyscyplinarnej perspektywy. Gra (film 1997) to temat, który wywołał zainteresowanie i debatę w różnych obszarach społeczeństwa, od polityki po kulturę popularną. Na przestrzeni dziejów Gra (film 1997) odegrał kluczową rolę w kształtowaniu naszej rzeczywistości społecznej, gospodarczej i kulturowej. Poprzez tę analizę będziemy starali się zrozumieć złożoność i wymiary Gra (film 1997), a także jego wpływ na nasze życie. Od jego początków po obecne znaczenie – w tym artykule przyjrzymy się różnym aspektom Gra (film 1997) i temu, jak ukształtował on świat, w którym żyjemy.

Gra
The Game
Gatunek

thriller

Data premiery

12 września 1997
26 grudnia 1997 (Polska)[1]

Język

angielski

Czas trwania

135 min

Reżyseria

David Fincher

Scenariusz

John Brancato
Michael Ferris
Larry Gross
Andrew Kevin Walker

Główne role

Michael Douglas,
Sean Penn,
Deborah Kara Unger,
James Rebhorn,
Peter Donat,
Carroll Baker,
Anna Katarina

Muzyka

Howard Shore

Zdjęcia

Harris Savides

Montaż

James Haygood

Produkcja

Cean Chaffin,
Steve Golin

Wytwórnia

PolyGram Filmed Entertainment
Propaganda Films
A&B Producoes, Lda.

Dystrybucja

PolyGram Filmed Entertainment
ITI Cinema (Polska)[1]

Gra (ang. The Game) – amerykański dreszczowiec w reżyserii Davida Finchera z 1997, z Michaelem Douglasem i Seanem Pennem w rolach głównych. Opowiada historię zapracowanego bankiera, który otrzymuje tajemniczy podarunek: możliwość udziału w grze, która wpływa bezpośrednio na jego życie. Istota gry nie jest jasna, granice między nią, a rzeczywistością zacierają się. Główny bohater z czasem wpada na trop spisku.

Film, zaliczany do podgatunku neo-noir, został dobrze przyjęty przez krytyków. W kinach nie odniósł jednak takiego sukcesu kasowego jak poprzednie dzieło Finchera, Siedem. Mimo tego z czasem zyskał status filmu kultowego, a jedną ze scen Gry umieszczono w serialu dokumentalnym telewizji Bravo(inne języki) 100 najstraszniejszych filmowych momentów[2].

Odbiór

Gra weszła do kin 12 września 1997 w Stanach Zjednoczonych. Początkowo wyświetlano ją w 2403 kinach, gdzie w pierwszy weekend zarobiła 14,3 mln dolarów. W sumie film zarobił 109,4 mln dolarów: 48,3 mln dolarów w samych USA i 61,1 mln dolarów w kinach reszty świata[3].

Światowi krytycy filmowi wypowiadali się o filmie przeważnie pozytywnie. Angielskojęzyczny serwis internetowy Rotten Tomatoes przyznał filmowi 79 proc. głosów za. Z kolei serwis Metacritic podsumował recenzje z amerykańskiej prasy i telewizji, co dało filmowi wynik 61 głosów na tak. Szczególnym uznaniem cieszyła się główna rola grana przez Michaela Douglasa, którego krytyk Roger Ebert uznał za stworzonego do tej roli. Podkreślił też, że zakończenie filmu było dla niego wyjątkowo zaskakujące[4]. Wpływowa amerykańska publicystka Janet Maslin na łamach "The New York Timesa" podkreśliła, że Zarówno Fincher, jak i grający główną rolę Michael Douglas, pokazują wiele finezji w odsłanianiu paranoi czasów, w jakich żyjemy[5]. W podobnym tonie wypowiadali się krytycy magazynów "Time"[6], "The Washington Post"[7], i "Entertainment Weekly"[8].

Obsada

Przypisy

  1. a b Krzysztof Kucharski: Kino Plus. Film i dystrybucja kinowa w Polsce 1990-2000. s. 183-204.
  2. 100 Scariest Movie Moments. „Bravo”. . 
  3. The Game. „Box Office Mojo”. . 
  4. Roger Ebert. The Game. „Chicago Sun-Times”, 1997-09-19. . 
  5. Janet Maslin. Terrifying Tricks That Make a Big Man Little. „The New York Times”, September 12, 1997. . 
  6. Richard Corliss. These Jokers are Wild. „Time”, September 22, 1997. . 
  7. Desson Howe. The Game: Absurdly Inspired. „The Washington Post”, September 12, 1997. . 
  8. Owen Gleiberman. The Game. „Entertainment Weekly”, September 12, 1997. . 

Linki zewnętrzne