Gimnazjum w Szawlach

W dzisiejszym świecie Gimnazjum w Szawlach stał się powracającym i bardzo ważnym tematem w społeczeństwie. Od swoich początków do chwili obecnej Gimnazjum w Szawlach znacząco wpłynął na życie ludzi, generując debaty, wyzwania i możliwości. Na przestrzeni historii Gimnazjum w Szawlach był przedmiotem badań, refleksji i analiz ekspertów z różnych dziedzin, którzy wnieśli swoją wizję i wiedzę na ten temat. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane ze Gimnazjum w Szawlach, od jego wpływu na kulturę po wpływ na gospodarkę światową, w celu zrozumienia jego dzisiejszego znaczenia i jego projekcji na przyszłość.

Gimnazjum w Szawlach (lit. Šiaulių Juliaus Janonio gimnazija, ros. Шавельская гiмназия) – szkoła w Szawlach, jedna z najstarszych szkół średnich na terenie obecnej Litwy założona w 1851 roku, istniejąca w Litwie międzywojennej oraz w czasach współczesnych.

Męskie gimnazjum klasyczne przeniesione zostało ze Świsłoczy w 1851 roku[1], przekształconego w seminarium ludowe dla nauczycieli. Od 1920 do 1928 roku szkoła istniała pod nazwą Szawelskiego Gimnazjum Państwowego (lit. "Šiaulių valstybinė gimnazija"), po 1928 roku jako "Šiaulių valdžios berniukų gimnazija", a od 1946 roku nosi imię Juliusa Janonisa. Oficjalna nazwa szkoły brzmi "Juliaus Janonio gimnazija" – swą siedzibę ma przy ul. Tylżyckiej 137 (Tilžės g. 137).

Absolwenci

Do znanych wychowanków szawelskiego gimnazjum należą m.in. Gabrielius Landsbergis-Žemkalnis, Bronisław Żongołłowicz, Mykolas Biržiška, Bolesław Butkiewicz.

Zobacz też

Przypisy

  1. "Szawle" w: SGKP, t.XI, str.811