Gian Pietro Bellori

Znaczenie Gian Pietro Bellori w dzisiejszym społeczeństwie jest niezaprzeczalne. Każdego dnia Gian Pietro Bellori staje się tematem debaty i refleksji w różnych obszarach, czy to w polityce, nauce, rozrywce czy kulturze. Gian Pietro Bellori budzi zainteresowanie i ciekawość ludzi, którzy chcą zrozumieć jego wpływ na swoje życie i otaczający ich świat. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Gian Pietro Bellori, od jego powstania po dzisiejszą ewolucję. Przeanalizujemy jego wpływ na nasze codzienne decyzje, a także na rozwój społeczeństwa jako całości.

Gian Pietro Bellori
Ilustracja
Gian Pietro Bellori
Data urodzenia

1613

Data śmierci

1696

Narodowość

włoska

Dziedzina sztuki

Malarstwo, krytyka literacka

Gian Pietro Bellori, (Giovanni Pietro Bellori lub Giovan Pietro Bellori) (ur. 1613, zm. 1696) – włoski malarz i antykwariusz, najbardziej znany jako biograf XVII wiecznych malarzy, porównywany do Giorgia Vasariego.

Bellori jest autorem zbioru biografii pt. Vite de' pittori, scultori ed architecti moderni (Żywoty nowoczesnych malarzy, rzeźbiarzy i architektów), opublikowanego po raz pierwszy w 1672 roku. Był najbardziej wpływowym krytykiem sztuki w XVII wieku. W 1664 roku wygłosił odczyt w pt. Idealizm w sztuce w Akademii Świętego Łukasza w Rzymie, czym zapoczątkował nowy nurt w sztuce - neoklasycyzm. Jego teorie zostały opublikowane w Vite de'pittori, scultori ed architetti moderni i były inspirowane sztuką m.in. Nicolasa Poussina. Był bibliotekarzem królowej Szwecji Krystyny Wazy.

Biograf omówił twórczość dwunastu malarzy: Algardiego, Barocciego, Caravaggia, Agostino i Annibale Carracciego, Domenichina, Duquesnoya, van Dycka, architekta Domenico Fontany, Lanfranca, Poussina i Rubensa[1].

Przypisy

Linki zewnętrzne