Ghawar Field

Dzisiaj chcemy porozmawiać o Ghawar Field. Jest to temat, który w ostatnim czasie zyskał ogromne znaczenie i ważne jest, aby go dogłębnie przestudiować, aby zrozumieć jego wpływ na nasze społeczeństwo. W tym artykule zbadamy różne aspekty Ghawar Field, od jego pochodzenia i ewolucji po wpływ na różne obszary. Ponadto przeanalizujemy różne perspektywy istniejące w Ghawar Field, aby zaoferować wszechstronną i obiektywną wizję. Bez wątpienia Ghawar Field to temat, który zachęca nas do refleksji i debaty i jesteśmy pewni, że ten artykuł wzbogaci naszych czytelników.

Ghawar Field

Ghawar Field – największe znane pole naftowe na świecie, położone w Al-Ahssa w Arabii Saudyjskiej. Ma wymiary 280 km x 30 km, a głównym i jedynym właścicielem jest spółka państwowa, Saudi Aramco. Stosunkowo niewiele wiadomo na temat Ghawar, ponieważ firma i rząd saudyjski ściśle strzeże informacje o pojemności i eksploatacji złoża. Dostępne informacje są głównie historyczne, jeszcze przed nacjonalizacją.

Geologia

Ghawar zajmuje antyklinę powyżej zrębu datowanego na karbon, ok. 320 mln lat temu.

Historia

Ghawar został podzielony na pięć obszarów wydobycia, z północy na południe: 'Ain Dar i Shedgum, 'Uthmaniyah, Hawiyah i Haradh. Główna oaza Al-Ahsa i miasto Al-Hofuf znajdują się we wschodniej części Ghawar. Złoża Ghawaru zostały odkryte w 1948 r., a eksploatacja ruszyła w 1951 r.[1][2] Niektóre źródła twierdzą, że Ghawar osiągnął szczyt wydobycia w 2005 r., chociaż jest to podważane przez Saudi Aramco[3][4].

Według raportów Saudi Aramco, Ghawar wyeksploatował 48% swoich udokumentowanych złóż.[5]

Produkcja

Około 60-65% całej ropy naftowej wydobytej przez Arabię Saudyjską w latach 1948-2000 pochodziła ze złoża Ghawar[6]. Całkowita produkcja do kwietnia 2010 r. przekroczyła 65 mld baryłek (10,3 km³). Szacuje się, że obecnie z pola naftowego Ghawar wydobywa się ponad 5 mln baryłek (790 000 m³) ropy dziennie (6,25% produkcji światowej). Z Ghawar wydobywa się również ok. 2 mld stóp sześciennych (57 000 000 m³) gazu ziemnego dziennie.

Przypisy