Gerhard Seeliger

W dzisiejszym świecie Gerhard Seeliger stał się tematem o wielkim znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego grona osób, organizacji i społeczności. Z biegiem czasu Gerhard Seeliger zyskał na znaczeniu i uwadze, generując debaty, badania i dyskusje w różnych obszarach. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, znaczenie w środowisku akademickim, wpływ na kulturę popularną czy znaczenie w historii, Gerhard Seeliger nadal jest tematem ciągłego zainteresowania i dyskusji. W tym artykule zbadamy różne aspekty Gerhard Seeliger, od jego powstania do dnia dzisiejszego, analizując jego wpływ i znaczenie w różnych kontekstach.

Gerhard Wolfgang Seeliger
Data i miejsce urodzenia

30 kwietnia 1860
Biała

Data i miejsce śmierci

24 listopada 1921
Lipsk

profesor nauk historycznych
Specjalność: nauki pomocnicze historii
Alma Mater

Uniwersytet Wiedeński
Uniwersytet w Berlinie

Doktorat

1884

Habilitacja

1887
Uniwersytet w Monachium

Profesura

1895

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Uniwersytet w Monachium
Uniwersytet w Lipsku

Gerhard Wolfgang Seeliger (ur. 30 kwietnia 1860 w Białej, zm. 24 listopada 1921 w Lipsku) – niemiecki historyk.

Życiorys

Urodził się w Białej (dziś Bielsko-Biała) na pograniczu Śląska Austriackiego i Galicji jako jedno z ośmiorga dzieci lokalnego polityka i działacza społecznego, wieloletniego burmistrza miasta, Rudolfa Theodora Seeligera. Jednym z jego braci był astronom Hugo von Seeliger.

Od 1879 roku studiował ekonomię i historię na Uniwersytecie Wiedeńskim, z czasem przeniósł się do Berlina, gdzie uzyskał doktorat w roku 1884. Habilitował się z historii trzy lata później w Monachium, gdzie potem wykładał jako privatdozent.

W 1895 został profesorem historii średniowiecznej i nowożytnej oraz nauk pomocnicznych historii na Uniwersytecie Lipskim. Zajmował się przede wszystkim dziejami Niemiec okresu średniowiecza oraz reformacji. W trakcie prac nad zbiorem Urkunden und Siegel in Nachbildungen für den akademischen Gebrauch (Dokumenty i pieczęcie w kopiach dla użytku akademickiego) współpracował z Albertem Brackmannem, Oswaldem Redlichem i Friedrichem Philippim.

W roku akademickim 1908/1909 był dziekanem wydziału filozoficznego, a w roku 1905/1906 rektorem całej lipskiej uczelni. Od 1898 r. wydawał Historischen Vierteljahrsschrift (Kwartalnik historyczny), a w roku 1907 zyskał tytuł tajnego radcy dworu.

Grób Seeligera i jego żony na cmentarzu w Lipsku

Na początku 1917 wydał książkę pt. Das Deutschtum in den Westbeskiden und die Herzogtumer Auschwitz und Zator, która starała się udowodnić tezę, że tereny Beskidów Zachodnich i dawnych księstw oświęcimskiego i zatorskieg rzekomo zachowały niemiecki charakter pomimo przynależności do Polski w wiekach XVI do XVIII. Wpisywało się to w ówczesne dążenia bielsko-bialskich środowisk niemieckich do przyłączenia części z opisywanych w książce terenów do Śląska i zapobieżeniu przyłączenia ich do odrodzonej Polski[1]. Plany te de facto zrealizowano z nawiązką podczas II wojny światowej tworząc Powiat Bielitz.

Żonaty z Louise Stölzel, miał piątkę dzieci. Pochowany został na Cmentarzu Południowym w Lipsku.

Wybrane prace

  • Das deutsche Hofmeisteramt im späten Mittelalter (Niemiecki urząd ochmistrza w późnym średniowieczu), 1885
  • Erzkanzler und Reichskanzleien (Arcykanclerze i Kancelarie Rzeszy), 1889
  • Die Kapitularien der Karolinger (Kapitularze karolińskie), 1893
  • Die soziale und politische Bedeutung der Grundherrschaft im früheren Mittelalter (Społeczne i polityczne znaczenie własności ziemskiej we wczesnym średniowieczu), 1903
  • Studien zur älteren Verfassungsgeschichte Kölns (Studia o dawnych dziejach ustroju miejskiego Kolonii), 1909
  • Staat und Grundherrschaft in der älteren Deutschen Geschichte (Państwo i własność ziemska w dawnej historii Niemiec), 1909
  • Das Deutschtum in den Westbeskiden und die Herzogtumer Auschwitz und Zator (Niemczyzna w Beskidach Zachodnich i Księstwach Oświęcim i Zator), 1916

Przypisy

  1. Niemieckie plany włączenia południowo-zachodniej Galicji do Śląska w latach 1916-1917. W: Grzegorz Wnętrzak: Stosunki polityczne i narodowościowe na pograniczu Śląska Cieszyńskiego i Galicji Zachodniej w latach 1897–1920. Toruń: Adam Marszałek, 2014, s. 270. ISBN 978-83-7780-882-5. (pol.).

Bibliografia

  • Heribert Sturm, Ferdinand Seibt, Hans Lemberg: Biographisches Lexikon zur Geschichte der böhmischen Länder. T. IV – Lieferung. München: Verlag R. Oldenbourg, 2003, s. 20. ISBN 978-3486562484.