GeeXboX

W tym artykule poruszony zostanie temat GeeXboX, który w ostatnim czasie zyskał na znaczeniu ze względu na jego wpływ na różne aspekty społeczeństwa. GeeXboX był przedmiotem debaty, analiz i dyskusji w różnych obszarach, generując sprzeczne opinie i budząc zainteresowanie naukowców, specjalistów i ogółu społeczeństwa. W tym sensie konieczne jest pełne zbadanie implikacji i konsekwencji, jakie niesie za sobą GeeXboX, a także zastanowienie się nad możliwymi rozwiązaniami i działaniami, które mogłyby złagodzić jego wpływ. Dzięki podejściu multidyscyplinarnemu zostaną omówione różne aspekty związane z GeeXboX, oferując wszechstronną i krytyczną wizję, która pozwala nam zrozumieć jego zakres i bieżący kontekst.

GeeXboX
Logo GeeXboX
Logo programu
Ilustracja
Interfejs użytkownika
Producent

Aurelien Jacobs, Benjamin Zores i inni

Architektura

x86, PowerPC

Pierwsze wydanie

2006-06-22 22 czerwca 2006(dts)

Aktualna wersja

3.1
(11 lutego 2013; ponad 12 lat temu)

Jądro

monolityczne

Licencja

GPL

Wersja Live

T tylko wersja Live

Strona internetowa

GeeXboXdystrybucja Linuksa stworzona w koncepcji Media Center, czyli centrum multimedialnego. Za odtwarzanie multimediów odpowiedzialny jest program MPlayer ze zmienionym interfejsem użytkownika. System nie wymaga instalacji na twardym dysku, gdyż jest uruchamiany bezpośrednio z dysku CD lub pendrive’a USB. Rozmiar dystrybucji wynosi około 18 MB.

GeeXbox ISO Generator

GeeXbox ISO Generator to program umożliwiający stworzenie obrazu płyty CD/DVD zawierającego oprócz odtwarzacza GeeXbox, także pliki multimedialne, które po uruchomieniu można w nim odtworzyć. Pozwala to na korzystanie z systemu na komputerach pozbawionych twardego dysku. Aplikacja ta pozwala również na dostosowanie interfejsu programu do potrzeb użytkownika. ISO Generator jest dystrybuowany w pakiecie z systemem GeeXbox.

Wersja 2.x

Równolegle rozwijane są dwie wersje systemu GeeXboX – 1.x i 2.x. Największą zmianą w wersji 2.x jest implementacja aplikacji Enna – wielofunkcyjnego centrum multimedialnego. Dzięki temu można przekształcić komputer wyposażony w tuner telewizyjny w pełni funkcjonalny i darmowy cyfrowy rejestrator obrazu. Wersja 2.x jest nadal w fazie testów i nie jest jeszcze przeznaczona do domowego użytku.

Linki zewnętrzne