Gatunek rzadki

Dziś Gatunek rzadki jest tematem cieszącym się dużym zainteresowaniem i znaczeniem we współczesnym społeczeństwie. Jego wpływ można zobaczyć w naszym codziennym życiu, od sposobu, w jaki się komunikujemy, po sposób, w jaki wykonujemy codzienne czynności. Gatunek rzadki poruszył wyobraźnię ludzi w każdym wieku, o różnym pochodzeniu i o różnym pochodzeniu, wywołując intensywną debatę w różnych obszarach. W tym artykule dokładnie zbadamy wpływ Gatunek rzadki na nasze życie, analizując jego znaczenie, korzyści i wyzwania, a także różne punkty widzenia wokół tego tak aktualnego dzisiaj tematu.

Gatunek rzadki (potencjalnie zagrożony, R) – określenie stosowane w określaniu kategorii zagrożenia w odniesieniu do gatunków o ograniczonych zasięgach geograficznych, o niewielkich powierzchniowo wymaganych siedliskach lub występujących na dużym areale, ale w dużym rozproszeniu. Kategoria była powszechnie stosowana w zestawieniach gatunków zagrożonych (zwykle noszących nazwę Czerwonych Ksiąg lub Czerwonych List) publikowanych przed 1994 rokiem, kiedy to Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody i Jej Zasobów wprowadziła zmienione i ujednolicone nazewnictwo kategorii zagrożeń[1], zmodyfikowane w 2001 roku[2]. Kategoria "Gatunek rzadki" ze względu na odmienne kryteria klasyfikacji nie może być wprost utożsamiana z żadną z nowych kategorii zagrożenia. Najczęściej gatunki tak określane zaliczane są do kategorii "niższego ryzyka" (Lower Risk - LR) według klasyfikacji z 1994 roku i "niższego ryzyka" (Least Concern - LC) oraz "podwyższonego ryzyka" (Near Threatened - NT) według klasyfikacji z 2001 roku.

Określenie kategorii "gatunek rzadki" bywa wciąż stosowane w różnych publikacjach, np. w wydanej w 2006 roku Czerwona lista roślin i grzybów Polski.

Przypisy