Gamoń

W tym artykule zbadamy temat Gamoń i przeanalizujemy jego wpływ na różne aspekty społeczeństwa. Gamoń to temat, który w ostatnim czasie cieszy się dużym zainteresowaniem, a jego znaczenie przekracza granice i kultury. Na przestrzeni dziejów Gamoń odgrywał fundamentalną rolę w ewolucji społeczeństwa, a jego wpływ pozostaje znaczący także dzisiaj. Poprzez szczegółową analizę zbadamy różne aspekty Gamoń i jego znaczenie w takich obszarach, jak polityka, ekonomia, kultura i życie codzienne. Dodatkowo zbadamy możliwe przyszłe implikacje Gamoń i jego wpływ na sposób, w jaki żyjemy i współdziałamy we współczesnym świecie.

Gamoń
Le Corniaud
ilustracja
Gatunek

komedia, film drogi

Rok produkcji

1965

Data premiery

24 marca 1965
13 stycznia 1967[1] (Polska)

Kraj produkcji

Francja
Włochy
Hiszpania

Język

francuski, włoski, niemiecki

Czas trwania

106 minut

Reżyseria

Gérard Oury

Scenariusz

Gérard Oury

Główne role

Bourvil
Louis de Funès
Venantino Venantini
Beba Lončar
Alida Chelli

Muzyka

Georges Delerue

Zdjęcia

Henri Decaë

Scenografia

Francesco Siarletta, Robert Giordanni

Kostiumy

Tanine Autré

Montaż

Albert Jurgenson, Laurence Leininger, Étiennette Muse

Produkcja

Robert Dorfman

Wytwórnia

Les Films Corona
Explorer Film '58

Dystrybucja

Valoria Films
Columbia C.E.I.A.D.
Filmayer S.A.

Budżet

3 500 000 FRF

Inscenizacja rozbitego citroëna 2CV Antoine’a Maréchala
Cadillac DeVille kabriolet z 1964, jaki Antoine Maréchal ma przeprowadzić w filmie
Przejście graniczne, na którym zrealizowano część zdjęć do filmu

Gamoń (franc. Le Corniaud, wł. Colpo grosso ma non troppo, hiszp. El hombre del Cadillac) – francusko-włosko-hiszpańska komedia kryminalna z 1965 z udziałem Louisa de Funès i Bourvila (gwiazd francuskiej komedii) w rolach głównych. We Francji film w kinach zobaczyło 11 740 438 widzów[2], dzięki czemu obraz jest siódmym filmem francuskim w historii pod względem liczby widzów[3].

Fabuła

Drobny paryski sklepikarz, Antoine Marechal (Bourvil), szykuje się do wakacyjnego wyjazdu samochodem do Włoch, gdy jego wysłużony citroën 2CV zostaje doszczętnie rozbity w ulicznej kraksie. Jej sprawcą jest jadący rolls-roycem Leopold Saroyan (Louis de Funès), dyrektor firmy eksportowej. Ponieważ zniszczony samochód przekreśla plany Marechala, co do wymarzonej podróży, bogaty Saroyan proponuje mu jako rekompensatę bezpłatny przelot do Neapolu i powrót stamtąd do Bordeaux luksusowym cadillakiem kabrioletem jego przyjaciela.

Marechal z radością przyjmuje propozycję, nie wiedząc, że Saroyan to szef przestępczego gangu, a elegancki samochód kryje w sobie narkotyki, diamenty i złoto pochodzące z rabunku. Gangster liczy, że poczciwa twarz francuskiego mieszczucha nie wzbudzi podejrzeń celników i ułatwi przemyt. Dla pewności sam rusza w ślad za gamoniowatym podróżnym, nie odstępując go ani na krok. Nie wie jednak, że i on jest śledzony przez konkurencyjną bandę, która sama chce przechwycić cenny ładunek cadillaca.

Tymczasem nieświadomy Marechal nieśpiesznie przemierza Włochy, korzystając z uroków życia, niefrasobliwie traktując ukryty w samochodzie ładunek. Przejażdżka drogami Italii staje się nie tylko okazją zwiedzenia największych miast jak: Neapol, Rzym, czy Piza, ale także świetnym czasem na nawiązanie nowych znajomości, a nawet przelotnych romansów. Marechal od samego początku ma jednak kłopoty ze swoim wozem.

Obsada

Odbiór filmu

Gamonia obejrzało we Francji prawie 12 mln widzów, zaś koszty produkcji filmu zwróciły się po trzech tygodniach wyświetlania[3].

Przypisy

  1. Idziemy do kina. „Film”. 4, s. 15, 1967-01-22. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe. 
  2. LE CORNIAUD. CBObox-office. . (fr.).
  3. a b LE CORNIAUD - BOURVIL BOX OFFICE 1965. Box Office Story. . (fr.).

Linki zewnętrzne