GG (komunikator internetowy)

W dzisiejszym świecie GG (komunikator internetowy) staje się coraz ważniejszy. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, znaczenie historyczne czy wpływ na sferę kulturową, GG (komunikator internetowy) stał się tematem zainteresowania szerokiego spektrum ludzi. Od ekspertów w tej dziedzinie po amatorów, GG (komunikator internetowy) zdołał przyciągnąć uwagę osób w każdym wieku i o każdym pochodzeniu. W tym artykule szczegółowo zbadamy różne aspekty GG (komunikator internetowy), aby rzucić światło na jego znaczenie i implikacje w dzisiejszym świecie.

GG
Autor GG Network
Pierwsze wydanie 15 sierpnia 2000
Aktualna wersja stabilna 12.4.112.12212
Platforma sprzętowa PC, Mac, iOS, Android, Symbian
System operacyjny Microsoft Windows, Linux, Mac OS X, Android, BlackBerry OS[1], iOS[2], Symbian[3], Windows Phone[4][5], Windows RT[6]
Rodzaj komunikator internetowy
Licencja adware (bannery w oknie komunikatora)
Strona internetowa

GG (dawniej Gadu-Gadu) – polski komunikator internetowy, opracowany przez firmę GG Network, którego obecnym właścicielem jest firma Fintecom[7].

Pomysłodawcą i twórcą GG jest informatyk Łukasz Foltyn. W 2011 roku Gadu-Gadu miało około 7 milionów unikatowych użytkowników, którzy wysyłali do 300 milionów wiadomości dziennie, a dziennie powstawało ponad 500 nowych kont[8].

Historia

Duży wpływ na rozwój komunikatorów tego typu miał stworzony przez izraelskich programistów ICQ[9]. Łukasz Foltyn stworzył aplikację działającą w podobny sposób, ale lepiej dostosowaną do rynku polskiego. Gadu-Gadu zostało uruchomione 15 sierpnia 2000 roku i szybko zdobyło dużą popularność. Według informacji podawanych przez firmę Gadu-Gadu, już pierwszego dnia w systemie zarejestrowało się 10 tys. osób[8]. Gadu-Gadu zajęło niewykorzystaną niszę rynkową, w 2011 roku piastowało pozycję lidera rynku[10]. Kultowymi stały się emotikony Gadu-Gadu, a dźwięk powiadamiający o nowej wiadomości, zaczerpnięty z jednej z kompozycji pulpitu systemu Windows 98, był dobrze rozpoznawalny[11][12].

Gadu-Gadu było pierwszym na świecie komunikatorem użytym do publicznej dyskusji na orbicie okołoziemskiej. Była to rozmowa pomiędzy użytkownikami a kosmonautami na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zorganizowana 27 czerwca 2008 roku – w 30. rocznicę lotu pierwszego polskiego kosmonauty Mirosława Hermaszewskiego[13]. W 2011 roku Gadu-Gadu miało 6 mln realnych użytkowników[14]. 25 maja 2015 roku serwis open.fm został sprzedany grupie Wirtualna Polska[15][16].

Grupa Allegro[14] sprzedała 30 października 2015 serwis Platforma GG na rzecz cypryjskiej firmy Xevin Consulting Limited z siedzibą przy ulicy Gr. Xenopoulou 17, 3106 Limassol[17]. W czerwcu 2017 r. Xevin podpisało list intencyjny ze spółką Sare, przewidujący przeniesienie własności komunikatora, serwerów, domeny gg.pl i gadu-gadu.pl, znaków towarowych oraz logotypów. Sare zadeklarowało inwestycje w markę i rozszerzenie funkcjonalności usługi[14], jednak do transakcji ostatecznie nie doszło. W marcu 2018 r. serwis został zakupiony przez spółkę England.pl[7]. Według niej potencjał GG leży w dużym poziomie bezpieczeństwa i poufności danych, a jedyne, co wymaga ulepszenia, to parametry techniczne i dodanie nowej funkcjonalności. Zmianie ma ulec także szata graficzna strony, jak i samej aplikacji oraz większą integrację komunikatora z blogiem lifestylowym[18].

W 2022 roku dodano możliwość zakupu abonamentu „GG Premium” umożliwiający usunięcie reklam i korzystanie z dodatkowych opcji[19]. W 2023 roku rozpoczęto testy wirtualnego portfela o nazwie „GGwallet”[20].

Funkcjonalność

Gadu-Gadu umożliwia przede wszystkim prowadzenie rozmów tekstowych, przesyłanie plików, prowadzenie konferencji i rozmów głosowych. Jest to program typu adware – udostępnia się go za darmo, ale w zamian użytkownikom prezentowane są reklamy.

Gadu-Gadu wykorzystuje własny (zamknięty) protokół komunikacji. Użytkownicy Gadu-Gadu są identyfikowani w systemie za pomocą numerów, podobnie jak w ICQ. Od grudnia 2010 roku możliwe jest również identyfikowanie użytkowników za pomocą loginów[21], obsługiwane jednak jest to jedynie w najnowszych wydaniach oficjalnego klienta sieci. W testowych wersjach z rodziny 6.x pojawiło się szyfrowanie połączenia za pomocą protokołu SSL, jednakże w żadnej oficjalnej wersji nie było ono wykorzystywane, aż do wydania testowej wersji GG 10 beta 10 (build 10784)[22]. W wersji 7.0 build 23 dodano filtr antyspamowy. Od początku 2005 roku możliwe jest wykonywanie rozmów telefonicznych w ramach technologii VoIP. 14 lutego 2006 roku w wyniku zakończenia współpracy z operatorem easyCALL usługa Telefon Gadu-Gadu została zastąpiona przez usługę naGłos (autorskie rozwiązanie spółki).

Dzięki zakupionej przez spółkę Gadu-Gadu technologii od firmy Eyeball Networks, wersje od 7.0 do 7.5 programu umożliwiały przesyłanie głosu i obrazu przez Internet. W wyniku trwającego sporu licencyjnego pomiędzy tymi dwiema firmami spółka Gadu-Gadu udostępniła nową wersję 7.6 komunikatora pozbawioną komponentów audio-wideo stworzonych przez Eyeball Networks. Wersja ta nie pozwala na przesyłanie dźwięku i obrazu, ale pozwala na przesyłanie plików między użytkownikami. Od wersji 7.7 (kwiecień 2007) możliwe jest przesyłanie dźwięku (rozmowy głosowe) między użytkownikami. Możliwe jest również połączenie głosowe z sieci PSTN z użytkownikiem Gadu-Gadu.

Nowe Gadu-Gadu

Od czerwca 2008 roku rozpoczęto testy tzw. Nowego Gadu-Gadu. Nowe Gadu-Gadu wykorzystuje bibliotekę Qt. Do przesyłania wiadomości tekstowych oraz opisów w statusach zastosowano kodowanie UTF-8, dzięki czemu można używać pełnego zestawu znaków Unicode.

9 lutego 2009, po półrocznych testach wydano ósmą wersję komunikatora nazwaną Nowe Gadu-Gadu. Zawiera ona wbudowane skórki, awatary oraz nowy interfejs, zmieniony został także protokół komunikacji z serwerem, a także wdrożono nowy sposób przechowywania profili użytkowników.

Funkcje dodane do Nowego Gadu-Gadu:

  • automatyczna aktualizacja
  • zabezpieczenie hasła przed niepowołanym odczytaniem z pliku konfiguracyjnego
  • system wyboru skórek
  • zakładki w oknie rozmowy
  • nowa technologia rozmów głosowych uzyskana dzięki zintegrowaniu rozwiązań VoIP firmy Global IP Solutions
  • możliwość słuchania radia bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania
  • dłuższe statusy opisowe
  • integrację awatarów z serwisem MojaGeneracja.pl (portal nie istnieje od 5 listopada 2012)
  • pasek szybkiego wyszukiwania kontaktów
  • całkowita zmiana GUI
  • funkcja sprawdzanie pisowni
  • obsługa znaków w systemie Unicode
  • dwa nowe statusy dostępności: PoGGadaj ze mną oraz Nie przeszkadzać
  • filtr anty-spamowy
  • rozmowy wideo
  • odtwarzanie filmów z YouTube

Krytyka

21 maja 2009 roku miała miejsce największa awaria usług GG Network. Około godziny 18:00 wszystkie serwery komunikatora przestały funkcjonować, uniemożliwiając internautom komunikacje za pomocą Gadu-Gadu. Niedostępne były również strony infobot.pl, blip.pl oraz wszystkie fora istniejące w serwisie fora.pl[23]. Na blogu Jarosława Rybusa, rzecznika prasowego GG Network, pojawił się wpis informujący, że: „przyczyną awarii nie był atak na infrastrukturę ani na inne usługi spółki, przyczyna była związana z infrastrukturą dostępu do sieci”[24].

Podczas akcji Stop cenzurze zorganizowanej w związku z głosowaniem w Parlamencie Europejskim nad wprowadzeniem Pakietu Telekomunikacyjnego, GG blokowało opisy z linkiem do strony akcji. Gadu-Gadu wyjaśniło, że link został błędnie sklasyfikowany przez filtr antyspamowy i naprawiło błąd[25][26].

26 października 2009 roku wydana została dziesiąta wersja komunikatora (Gadu-Gadu 10). Wersja ta od samego początku spotkała się z powszechną krytyką. Zarzucano jej przeładowanie niepotrzebnymi funkcjami, nadmierną intensywność reklam, nadmierne powiązanie z siecią WWW, bloatware oraz bardzo słabą ergonomię.

Inne usługi powiązane z komunikatorem Gadu-Gadu

Gadu naGłos

Gadu naGłos jest to płatna, dodatkowa usługa w komunikatorze Gadu-Gadu. Pozwala ona na wykonywanie rozmów z komputera na telefon. Od wersji 7.7 Gadu-Gadu obsługuje także połączenia przychodzące z normalnych sieci telefonicznych poprzez numer dostępowy w warszawskiej strefie numeracyjnej oraz poprzez numery telefonów wykupionych przez użytkowników. Dla użytkowników komunikatora Gadu naGłos działa w oparciu o protokół IAX2. Istnieje także możliwość uzyskania parametrów logowania za pomocą protokołu SIP (informacje te dostępne są bezpośrednio w komunikatorze), co umożliwia skonfigurowanie dowolnego klienta SIP czy też urządzenia, które obsługują ten protokół.

Usługa Gadu naGłos jest ofertą pre-paid, a jedynym sposobem na zwiększenie środków na koncie jest skorzystanie z funkcji doładowań dostępnych w oryginalnym komunikatorze. Konto Gadu naGłos można doładować za pomocą karty zdrapki, przelewu bankowego oraz poprzez wysłanie SMS.

Dostępne są również darmowe rozmowy między 2 użytkownikami komunikatora Gadu-Gadu.

Mobilne Gadu-Gadu

Wersja komunikatora Gadu-Gadu dla urządzeń mobilnych oferowana na licencji SMSware, w której aby móc skorzystać z programu, należy za niego zapłacić poprzez wysłanie wiadomości SMS na podany numer telefonu.

Dawne inne usługi powiązane z komunikatorem Gadu-Gadu

Open.fm

 Osobny artykuł: open.fm.

Open.fm (dawniej pod nazwą Gadu Radio) – polskie radio internetowe, dostępne zarówno na stronie internetowej, jak i w komunikatorze internetowym – Gadu-Gadu. Open.fm posiada 130 kanałów muzycznych. 25 maja 2015 roku serwis został sprzedany grupie Wirtualna Polska[15][16].

Zobacz też

Przypisy

  1. GG na BlackBerry GaduNews.pl .
  2. Gadu-Gadu już na iPadzie! , Chip, 22 czerwca 2011 (pol.).
  3. Gadu-Gadu 3 dla systemu Symbian.
  4. GG zaświeciło na Windows Phone Media2.pl .
  5. 'Jest oficjalne GG na Windows Phone' Dobreprogramy.pl .
  6. GG dla Modern UI w Windows 8/RT GaduNews.pl .
  7. a b Joanna Dobosiewicz: Gadu-Gadu zmieniło właściciela. Komunikator posłuży do... przelewów międzynarodowych. BusinessInsider.com.pl . Onet S.A., 2018-03-13. . (pol.).
  8. a b Historia Gadu-Gadu. .
  9. Komunikatory – od ICQ do Gadu-Gadu. komputerswiat.pl, 2009-06-24. .
  10. Michał Berezowski: Megapanel marzec 2011 r. – Grupa Gazeta.pl wciąż w górę, ogromny wzrost Groupona. internetstandard.pl, 2011-05-30. .
  11. 8 lat Gadu-Gadu. dobreprogramy.pl, 2008-08-15. .
  12. Windows 98 Original & Plus! Sounds. Stephen Phillips 2011-03-20. .
  13. Komunikator na cały świat i orbitę okołoziemską. Rzeczpospolita, 28 czerwca 2008. . .
  14. a b c Pamiętacie Gadu-Gadu? Giełdowa spółka kupi i rozwinie ten kultowy komunikator, „Business Insider”, 9 czerwca 2017 (pol.).
  15. a b Wirtualna Polska kupiła radia internetowe OpenFM i PolskaStacja , Press.pl, 25 maja 2015 .
  16. a b Grupa Wirtualna Polska kupuje radia internetowe OpenFM i PolskaStacja – uzyskuje pozycję lidera w tym segmencie rynku i wzmacnia się w obszarze rozwiązań mobilnych , dlaprasy.wp.pl, 25 maja 2015 .
  17. Informacja dla użytkowników GG. 30 października 2015. .
  18. #poGGadajmy – Gadu Gadu po raz kolejny chce się stać potęgą – Android.com.pl , Android.com.pl – Największe Polskie Centrum Google Android, 15 lutego 2019 (pol.).
  19. Marcin Karbowiak, GG Premium, czyli kultowe Gadu-Gadu z płatnym abonamentem. Niska cena i konkretne korzyści to niestety za mało , purepc.pl, 18 lutego 2022 .
  20. Mariusz Hybiak, GGwallet to nowy wirtualny portfel w komunikatorze GG , rootblog.pl, 19 lipca 2023 .
  21. Loginy alfanumeryczne w sieci Gadu-Gadu.
  22. Szyfrowanie wprowadzone testowo w GG10. .
  23. Wielka awaria w GG Networks. webhosting.pl. . – Adam Golański, 21.05.09.
  24. Blog Jarosława Rybusa. pogadanka.pl. ..
  25. Stop cenzurze. .
  26. <<Stop cenzurze!>> Internauci kontra Pakiet Telekomunikacyjny UE. Gazeta.pl. .

Linki zewnętrzne