W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Frederick Henry Ambrose Scrivener, badając jego różne aspekty, pochodzenie i możliwe implikacje dla dzisiejszego społeczeństwa. Frederick Henry Ambrose Scrivener był przez lata przedmiotem zainteresowania i debaty, wzbudzając ciekawość i uwagę zarówno ekspertów, jak i hobbystów. Na tych stronach będziemy badać jego ewolucję w czasie, różne przejawy w różnych kulturach oraz wpływ na poziom osobisty i zbiorowy. Przygotuj się na podróż pełną odkryć i refleksji wokół Frederick Henry Ambrose Scrivener, w nadziei na poszerzenie swojego zrozumienia i wiedzy na ten ekscytujący temat.
Frederick Henry Ambrose Scrivener (ur. 29 września 1813, w Bermondsey w Surrey, zm. 30 października 1891 roku, w Hendon w Middlesex) – brytyjski biblista, krytyk tekstu i teolog. Odegrał ważną rolę w krytyce tekstu Nowego Testamentu, był członkiem zespołu English New Testament Revision Committee, który wydał zrewidowaną wersję Revised Version Biblii.
Studiował w Trinity College na Uniwersytecie Cambridge[1] . Przez 15 lat (1861–1876) był rektorem szkoły w Gerrans, Kornwalia.
Stał się znany dzięki wydaniu Kodeksu Bezy i skolacjonowaniu Kodeksu Synajskiego. Był zwolennikiem tekstu bizantyjskiego. Porównał Textus receptus w wydaniach Stefanusa (1550), Teodora Bezy (1565), Elzevierów (1624), wyliczając różnice pomiędzy nimi. Ponadto porównał Textus receptus z wydaniem tekstu NT Lachmanna, Tregellesa i Tischendorfa. Zastanawiał się nad autentycznością tekstów Łk 22,43-44 (krwawy pot Jezusa); J 5,3.4b (zstępujący anioł); J 7,53-8,11 (Pericope adultera). J 5,3.4 oraz J 7,53-8,11 jego zdaniem zostały dodane przez autora Ewangelii w drugiej redakcji.
W swoim najważniejszym dziele A Plain Introduction skatalogował ponad trzy tysiące greckich rękopisów Nowego Testamentu.
Ze względu na swe zasługi dla krytyki tekstu i rozumieniu rękopisów biblijnych w 1872 roku został wciągnięty na Civil List.
Był członkiem English New Testament Revision Committee powołanego dla zrewidowania tekstu Nowego Testamentu. Owocem prac komitetu był Revised Version. Jako jedyny członek tego komitetu sprzeciwiał się odejściom od tekstu większości.