Franciszek Szczepański

W dzisiejszym świecie Franciszek Szczepański to problem, który wpływa na nas wszystkich w taki czy inny sposób. Niezależnie od tego, czy jest to życie osobiste, zawodowe czy społeczne, Franciszek Szczepański ma znaczący wpływ na nasze życie. Dlatego tak ważne jest lepsze zrozumienie tego tematu, aby móc podejmować świadome decyzje i działać świadomie. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Franciszek Szczepański, od jego początków po dzisiejsze znaczenie. Przeanalizujemy także implikacje, jakie ma to w różnych kontekstach i możliwe rozwiązania, które są proponowane. Dołącz do nas w tej wycieczce po fascynującym świecie Franciszek Szczepański!

Nagrobek Franciszka Szczepańskiego, cmentarz w Lamkowie

Franciszek Szczepański (ur. 28 sierpnia 1842 w Lamkowie, zm. 4 lipca 1907 w Lamkowie) – warmiński działacz społeczny, bibliotekarz. Zasłużył się w organizacji wiejskich bibliotek Towarzystwa Czytelni Ludowych na południowej Warmii.

Życiorys

Był synem zamożnego gospodarza i sołtysa w Lamkowie, Franciszka. Publikował w chełmińskim "Przyjacielu Ludu" już w 1867, propagował kandydaturę Ignacego Łyskowskiego na posła do sejmu pruskiego z Warmii.

Wspólnie z Janem Liszewskim i Andrzejem Samulowskim organizował w 1885 wiece i akcję petycyjną w sprawie przywrócenia języka polskiego w szkołach.

Był współzałożycielem "Gazety Olsztyńskiej", na łamach której także publikował swoje korespondencje (podpisane "Spod Wartemborga" i "Z naszych stron"). Brał udział w zakładaniu Towarzystwa Wiecowego w Chełmnie. Kandydował na posła do sejmu Rzeszy (1890), uzyskał 5171 głosów w powiecie olsztyńskim i reszelskim; mandatu nie zdobył, ale popierany przez niego w kolejnych wyborach ks. Antoni Wolszlegier został posłem do Reichstagu w 1893.

Jako delegat na Warmię Towarzystwa Czytelni Ludowych zorganizował sieć 52 biblioteczek[1]. Organizował spotkania z bibliotekarzami i kolektorami.

7 maja 1999 Szkole Podstawowej w Lamkowie nadano imię Franciszka Szczepańskiego.

Przypisy

  1. Jan Wróblewski: Działalność bibliotekarska Franciszka Szczepańskiego. Komunikaty Mazursko-Warmińskie, 1968, nr 4 (1968) s. 597. .

Bibliografia

  • Jan Chłosta, Słownik Warmii (historyczno-geograficzny). Wyd. Littera, Olsztyn 2002.
  • Tadeusz Oracki, Słownik biograficzny Warmii, Mazur i Powiśla XIX i XX wieku (do 1945 roku), Instytut Wydawniczy PAX, Warszawa 1983
  • Polski Słownik Biograficzny, Warszawa-Kraków, 2011, tom 47, strona 324