W tym artykule szczegółowo zbadamy temat Fotodetektor i jego wpływ na współczesne społeczeństwo. Na przestrzeni dziejów Fotodetektor odgrywał zasadniczą rolę w życiu ludzi, wpływając na wszystko, od ich codziennych decyzji po pogląd na świat. Poprzez szczegółową analizę zbadamy pochodzenie Fotodetektor, jego ewolucję w czasie i jego znaczenie w bieżącym kontekście. Podobnie przeanalizujemy różne podejścia i perspektywy dotyczące Fotodetektor, aby lepiej zrozumieć jego znaczenie we współczesnym społeczeństwie. Celem tego artykułu jest przedstawienie kompletnej i zaktualizowanej wizji Fotodetektor, mając na celu wniesienie wkładu do debaty i refleksji na ten temat, który ma dziś ogromne znaczenie.
Fotodetektor – czujnik reagujący na światło. Fotodetektory przetwarzają światło na inne sygnały, w tym na sygnały elektryczne.
Zasada działania
Fotodetektory bazują na zjawiskach fizycznych takich jak:
Fotoemisja – czyli zjawisko fotoelektryczne zewnętrzne. Polega ono na uwolnieniu elektronu z oświetlanego materiału do przestrzeni swobodnej pod wpływem energii padającego fotonu. Aby zaobserwować to zjawisko, energia przekazana przez foton musi być przynajmniej równa pracy wyjścia Elektron pod wpływem tej energii przechodzi z pasma walencyjnego przez przerwę energetyczną do pasma przewodnictwa, a następnie z pasma przewodnictwa do przestrzeni swobodnej.
Fotoprzewodnictwo – czyli zjawisko fotoelektryczne wewnętrzne. W odróżnieniu od fotoemisji, w tym przypadku elektrony nie opuszczają materiału, ale przemieszczają się pomiędzy pasmami elektrycznymi. Pod wpływem energii padającego fotonu, elektrony przechodzą z pasma walencyjnego do pasma przewodnictwa powodując wzrost przewodnictwa materiału. Zjawisko to jest charakterystyczne dla półprzewodników. W ciemności elementy te mają bardzo małe przewodnictwo, które rośnie wraz z oświetleniem.
Absorpcja termiczna – fotony padając na materiał, powodują wzrost temperatury. Prowadzi to do zmian właściwości fizycznych materiału. Dzięki obserwacjom tych zmian można określić ilość światła padającego na materiał.
Fotorezystor – element zmienia swoją rezystancję w funkcji natężenia światła. Od materiału półprzewodnikowego i koncentracji wbudowanych domieszek zależy długości fali świetlnej, dla której fotorezystor ma najwyższą czułość. Wadą fotorezystorów jest długi czas reakcji[1].
Dioda PIN polaryzowana jest w kierunku zaporowym – posiada szerokie pasmo i niski poziom szumów, jest bardzo szybka[1].
Fototranzystor – działa podobnie jak zwykły tranzystor, ale ładunki nadmiarowe w jego bazie generowane są w wyniku naświetlenia promieniowaniem widzialnym, a nie z zewnętrznego obwodu zasilania bazy. Jest nieco wolniejszy od fotodiody[1].