W dzisiejszym świecie Format bibliograficzny jest zagadnieniem, które zyskało ogromne znaczenie w społeczeństwie, znacząco wpływając na różne aspekty życia codziennego. Od momentu pojawienia się Format bibliograficzny budzi coraz większe zainteresowanie i wywołuje intensywne debaty w różnych obszarach, stając się dziś kluczowym tematem dyskusji. Aby lepiej zrozumieć Format bibliograficzny i jego wpływ na świat, konieczne jest przeanalizowanie jego różnych wymiarów i zbadanie wielu perspektyw, które istnieją w tym zakresie. Dlatego w tym artykule zagłębimy się w świat Format bibliograficzny, badając jego pochodzenie, ewolucję i wpływ na dzisiejsze społeczeństwo.
Format bibliograficzny – określenie formatu książki, pochodzące od liczby złożeń arkuszy papieru tworzących jej składkę, stosowane do opisu druków wydawanych od końca XV do końca XVIII wieku. Ze względu na nieustandaryzowane wymiary produkowanego wówczas papieru powstające z niego książki miały zróżnicowane wysokości, których nie używano do klasyfikacji formatu.
Wyróżnia się następujące formaty bibliograficzne:
Połowa książek wydrukowanych przed 1500 rokiem była w formacie quarto, a ponad ćwierć w formacie folio. Pierwszym drukowanym octavo były dzieła Wergiliusza wydane przez Aldusa Manucjusza w 1501 roku. Format duodecimo po raz pierwszy został wykorzystany przez Christophe’a Plantina w 1567 roku w Antwerpii.
Do określenia formatu książki służą: liczba kart w trzech sąsiadujących ze sobą składkach, kierunek kres papieru i położenie znaku wodnego. W przypadku formatu folio w lewej połowie sita wykonywano znak wodny, a czasem w dolnej części prawej połowy również znak kontrolny (często inicjały drukarza). Mniejsze formaty powstawały poprzez rozcinanie folio, tak że co druga para kart w formacie quarto posiada po połowie znaku wodnego, a w przypadku octavo – jego ćwiartki znajdują się w górnych rogach połowy stron.
Pochodną formatu bibliograficznego stosowaną w polskim bibliotekarstwie do opisu książek jest format biblioteczny. Jego podstawą jest wysokość grzbietu wyrażona w centymetrach, której umownie przypisano nazwę formatu bibliograficznego o podobnych wymiarach:
Nietypowe formaty biblioteczne książek podaje się w centymetrach. Format podłużny (leżący) określa książkę, której szerokość przewyższa wysokość.