Florianna

W tym artykule zagłębimy się w Florianna, temat niezwykle aktualny dzisiaj. Florianna jest od dawna przedmiotem zainteresowania i dyskusji, a jego znaczenie w różnych obszarach stale rośnie. Od wpływu na życie codzienne po wpływ na pola zawodowe i akademickie, Florianna odgrywa fundamentalną rolę w naszym społeczeństwie. W tym artykule będziemy badać różne aspekty i perspektywy Florianna, analizując jego ewolucję w czasie, jego implikacje w różnych kontekstach i różne opinie, jakie istnieją na jego temat.

Florianna, Florianaimię żeńskie; żeński odpowiednik imienia Florian[1], które z kolei pochodzi od łac. florus – „kwitnący”[2] i oznacza „należący do Florusa”. Florianna jest nadawana w Polsce od XV wieku, a po raz pierwszy zapisana była w formie Floryjana. Zanotowano także zdrobnienie Floszka, oraz drugie, Tworka, które mogło pochodzić od Florianny z substytucją polską (jak Florian → Tworzyjan), lub też od imion rodzimych zaczynających się na Tworzy-[3].

Florianna, Floriana imieniny obchodzi:

  • 2 czerwca, jako wspomnienie św. Florianny lub Flory[4];
  • 9 lipca, jako wspomnienie św. Florianny, wspominanej razem ze św. Faustyną[5].


Przypisy

  1. Jan Grzenia, Słownik imion, Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 2002, ISBN 83-01-13741-X, OCLC 830306364.
  2. Henryk Fros, Franciszek Sowa, Twoje imię: przewodnik onomastyczno-hagiograficzny, Kraków 1982, s. 232
  3. M. Malec (red.), Słownik etymologiczno-motywacyjny staropolskich nazw osobowych t. 2, Kraków 1995, ISBN 83-85579-68-0
  4. Santi, beati e testimoni - Dizionario dei nomi , www.santiebeati.it .
  5. Sante Floriana e Faustina , www.santiebeati.it .