Flaga Gdyni

W tym artykule poznamy fascynujący świat Flaga Gdyni, temat, który z biegiem czasu przykuł uwagę wielu osób. Od swoich początków po wpływ na współczesne społeczeństwo, Flaga Gdyni pozostawił niezatarty ślad w różnych aspektach naszego codziennego życia. Dzięki szczegółowej i wnikliwej analizie odkryjemy wiele aspektów Flaga Gdyni i jego wpływ w różnych kontekstach. Od jego znaczenia w historii po rolę we współczesnej kulturze, zajmiemy się szeroką gamą perspektyw, które pozwolą nam lepiej zrozumieć znaczenie i znaczenie Flaga Gdyni w dzisiejszym świecie. Przygotuj się na ekscytującą podróż w głąb Flaga Gdyni!

Flaga Gdyni
Flaga Gdyni
Informacje
Proporcje

3:5

Wprowadzona

20 kwietnia 1994

Flaga Gdyni – jeden z symboli miasta Gdyni w postaci flagi. Jest wewnętrznym znakiem reprezentacyjnym, symbolizującym miasto jako gminę[1].

Historia

Flaga Gdynia została ustanowiona 20 kwietnia 1994 uchwałą Rady Miasta. Jej autorem jest Józef Jezierski[2].

Wygląd i symbolika

Flagą Gdyni jest prostokątny płat tkaniny o proporcjach boków 3:5, obustronnie jednakowy, o dwóch poziomo ułożonych polach, barwy białej u góry i turkusowej u dołu, symbolizującej niebo i morze. Proporcje szerokości pola białego do turkusowego wynoszą 3:1. Na polu białym znajduje się herb Gdyni, którego oś jest umieszczona na 1/4 jego długości od strony masztu. Na polu turkusowym, w jego górnej części, przebiega poziomo równolegle do dłuższego boku tego pola wąski biały pasek symbolizujący przybój fali morskiej[2][3].

Zobacz też

Przypisy

  1. Gdynia - Wszystko o Gdyni - Symbole Gdyni , web.archive.org, 26 października 2016 .
  2. a b Flaga Gdyni , Oficjalny serwis internetowy miasta Gdynia (pol.).
  3. Statut Miasta Gdyni , Oficjalny serwis internetowy miasta Gdynia (pol.).