W dzisiejszym świecie Fish and chips to temat, który przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie. Jego znaczenie i wpływ rozciągają się od aspektów osobistych po globalne, a jego wpływ jest odczuwalny we wszystkich obszarach codziennego życia. W miarę upływu czasu Fish and chips nadal kwestionuje granice wiedzy i wywołuje debatę w społeczeństwie. W tym kontekście konieczne jest pełne zbadanie tego tematu, zrozumienie jego implikacji i zastanowienie się nad jego wpływem na nasze życie. W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Fish and chips, analizując jego wiele aspektów i odkrywając, jak może wpłynąć na nasze postrzeganie i działania.
przekąska, danie główne | |
![]() Fish and chips tradycyjnie zawinięte w gazetę | |
Rodzaj | |
---|---|
Kuchnia | |
Data i miejsce powstania | |
Obróbka żywności | |
Składniki | |
Fish and chips, również fish ‘n’ chips (z ang. ryba z frytkami) – brytyjskie danie składające się ze smażonej ryby (tradycyjnie dorsza lub łupacza) w cieście lub bułce tartej oraz frytek. Anglicy skrapiają całość octem słodowym oraz dodają szczyptę soli[1], w innych krajach używa się innych dodatków, takich jak sos tatarski lub majonez.
Potrawa jest popularna głównie w krajach anglosaskich.
Początki fish and chips datują się na XVI wiek, a potrawa miała być wynaleziona przez zamieszkujących Portugalię żydów sefardyjskich, którzy, aby uniknąć pracy w szabat, przygotowywali w piątek smażoną rybę w cienkiej powłoce z ciasta, jedzoną następnie z macą. Wkrótce ryba w panierce zaczęła być sprzedawana na ulicach[2].
Wzmianki o smażonej rybie pojawiały się w książkach w pierwszej połowie XIX wieku (np. Olivier Twist Charlesa Dickensa, czy też A Shilling Cooking for the People, gdzie pisano o rybie smażonej po żydowsku[2]). Na Wyspach Brytyjskich potrawa upowszechniła się w drugiej połowie XIX wieku – miało to związek z rozwojem floty rybackiej i transportu kolejowego, który spowodował znaczne obniżenie cen ryb[3]. Frytki pojawiły się w potrawie w drugiej połowie XIX wieku, a pierwszy sklep sprzedający fish and chips otwarto w roku 1860, założył go żydowski emigrant Joseph Malin[4][2]. W Australii pierwszy sklep z fish and chips otwarto w Sydney przy Oxford Street w roku 1879[4] Szczyt popularności potrawy miał miejsce pod koniec lat dwudziestych XX w.; podówczas w Wielkiej Brytanii funkcjonowało 35 000 sklepów oferujących tę potrawę; W latach 20. XXI wieku operowało 10 500 takich placówek[2].
Danie popularne jest zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, Belgii (podawane z majonezem)[2], Australii, gdzie tradycyjnie podaje się je z sosem tatarskim. W Australii funkcjonuje 4000 sklepów sprzedających fish and chips[4].
Potrawa występuje również w Nowej Zelandii[5], w Stanach Zjednoczonych[6], a także w Irlandii[7] i w Kanadzie[8].
Fish and chips najczęściej podawane jest na wynos. Dawniej, tradycyjnie zawijano je w gazetę[2]. Często były to niesprzedane gazety z poprzedniego dnia, przekazywane sprzedawcom nieodpłatnie, co pozwalało na redukcję kosztów[9]. Podczas II wojny światowej dodatkowym czynnikiem była reglamentacja papieru[2]. Co najmniej od 1971 roku praktyka zawijania żywności w gazety jest zakazana ze względów higienicznych[10]. Wprowadzenie zakazu wzburzyło część konsumentów, według których przesiąkająca potrawę farba drukarska poprawiała walory smakowe[9]. Nadal dopuszczalne było wykorzystanie gazet jako zewnętrznego opakowania; wewnątrz umieszczano arkusz czystego papieru tłuszczoszczelnego[11]. Wraz z wprowadzeniem kolejnych regulacji również ta praktyka zanikła, do końca lat 80. XX wieku[12].
Potrawę zwykle przyrządza się z dorsza lub łupacza[13]. Dorsz cieszy się największą popularnością w południowej części kraju, a łupacz – w północnej, w tym w Szkocji[14]. Rzadziej stosowane są inne ryby, m.in. rdzawiec, morszczuk bądź gładzica[13]. Potrawa najczęściej przyprawiana jest solą i octem. Popularnym dodatkiem serwowanym do ryby jest papka z groszku (mushy peas )[14].
Obecnie w Wielkiej Brytanii zamiast octu słodowego najczęściej podaje się syntetyczny produkt, będący mieszaniną kwasu octowego, wody i substancji aromatycznych i smakowych. Erzac ten podaje się z uwagi na jego niższą cenę[1].
Według badań instytutu Synovate jest to bardzo lubiane przez Brytyjczyków danie[15]. W Wielkiej Brytanii co roku spożywa się 326 milionów porcji fish and chips – 6 na osobę[1]. Zakład gastronomiczny prowadzący sprzedaż fish and chips, głównie na wynos, nazywany jest chip shop[16], a w slangu, głównie w północnych częściach kraju, chippie[17]. Dzień fish and chips jest obchodzony w Wielkiej Brytanii w pierwszy piątek czerwca[2].