W tym artykule zajmiemy się ekscytującym tematem Filariozy, który wywołał duże zainteresowanie i debatę w różnych obszarach. Od swoich początków do chwili obecnej Filariozy był przedmiotem badań i analiz, co pozwoliło nam uzyskać głębsze zrozumienie jego cech charakterystycznych i konsekwencji dla społeczeństwa. Idąc tym tropem, zbadamy różne aspekty związane ze Filariozy, od jego wpływu na gospodarkę po wpływ na sferę społeczną i kulturową. Ponadto przeanalizujemy różne perspektywy i opinie wyrażone na temat Filariozy, aby zaoferować wszechstronną i wzbogacającą wizję tego kontrowersyjnego tematu.
![]() | |
Klasyfikacje | |
ICD-10 |
---|
Filariozy – grupa przewlekłych chorób pasożytniczych kręgowców (prócz ryb), które wywołane są przez nicienie, filarie – m.in. Wuchereria bancrofti, Brugia malayi, Onchocerca volvulus i Mansonella ozzardi. Być może w patogenezie choroby odgrywają rolę także endosymbiotyczne pasożyty nicieni – bakterie Wolbachia. Filarioza u człowieka spotykana jest we wschodniej Afryce i Azji. Rejony endemiczne dla filarii zamieszkuje około 1,1 mld ludzi na terenie 76 krajów strefy tropikalnej.
Pasożyty są przenoszone przez wiele rodzajów muchówek (komary z rodzajów m.in. Culex i Aedes, meszki).
Wczesny etap – zapalenie naczyń chłonnych, ból głowy, nudności i pokrzywka; następnie – uszkodzenie układu chłonnego – zapalenie, obrzęk węzłów chłonnych, słoniowacizna kończyn dolnych, górnych, wodniak jądra. Wiele przypadków ma przebieg bezobjawowy.
Grube rozmazy z krwi – badanie mikroskopowe, wykazując mikrofilarie i testy serologiczne.
Lekiem z wyboru jest dietylokarbamazyna[1].
W 2003 zaproponowano zastosowanie doksycykliny w leczeniu słoniowacizny[2]. Endosymbiotyczne bakterie z rodzaju Wolbachia są niezbędne do rozwoju larwalnego filarii. Przeprowadzone ostatnio badania kliniczne sugerują, że do leczenia filariozy wywołanej przez Wuchereria bancrofti można stosować antybiotyk doksycyklinę, który zabija te nicienie[3].