Fanny Crosby

W dzisiejszym świecie Fanny Crosby to temat, który zyskuje coraz większe znaczenie i uwagę. Niezależnie od tego, czy ze względu na wpływ na społeczeństwo, znaczenie historyczne czy znaczenie dla rozwoju osobistego, Fanny Crosby stał się tematem zainteresowania osób w każdym wieku i o każdym pochodzeniu. W tym artykule zbadamy różne aspekty Fanny Crosby, od jego powstania po dzisiejsze implikacje. Przeanalizujemy jego ewolucję w czasie, wpływ w różnych obszarach i możliwe prognozy na przyszłość. Fanny Crosby to temat, który skłania do refleksji, debaty i głębokiej analizy, dlatego tak istotne jest zrozumienie wszystkich jego wymiarów.

Fanny Crosby
wiele pseudonimów
Ilustracja
Fanny Crosby
Imię i nazwisko

Frances Jane Crosby van Alstyne

Data i miejsce urodzenia

24 marca 1820
Brewster w stanie Nowy Jork

Data i miejsce śmierci

12 lutego 1915
Bridgeport w stanie Connecticut

Narodowość

amerykańska

Język

angielski

Alma Mater

The New York Institute for the Blind

Ważne dzieła

The Blind Girl, and Other Poems

podpis
Fanny Crosby w późniejszym wieku
Strona tytułowa tomiku "The Blind Girl, and Other Poems"

Fanny Crosby (ur. 1820, zm. 1915) – poetka amerykańska[1][2][3].

Życiorys

Frances Jane Crosby urodziła się 24 marca 1820 w miejscowości Brewster w stanie Nowy Jork w ubogiej rodzinie. Jej rodzicami byli John i Mercy Crosby[2][4]. Była osobą niewidomą. Niepełnosprawność nabyta w wieku 6 miesięcy była wynikiem znachorskiej próby leczenia choroby oczu[1]. Fanny, mając zaledwie 8 lat[5], napisała o niej wiersz:

Oh what a happy soul I am,
Although I cannot see;
I am resolved that in this world
Contented I will be.
How many blessings I enjoy,
That other people don't;
To weep and sigh because I'm blind,
I cannot, and I won't[6].

Winny nieszczęścia oszust w obawie przed karą zniknął[5]. Ojciec poetki zmarł, gdy miała zaledwie rok. Była wychowywana przez babcię. W wieku 15 lat zaczęła naukę w The New York Institute for the Blind[6]. W 1858 poślubiła absolwenta tej instytucji, Alexandra van Alstine, który był muzykiem, znanym kościelnym organistą i kompozytorem[5]. Pracowała w niej jako nauczycielka. Uczyła gramatyki, retoryki, historii Rzymu i Stanów Zjednoczonych. Przez całe życie była żarliwą metodystką. Swoją twórczością literacką służyła swojej społeczności religijnej. Zmarła w wieku 94 lat 12 lutego 1915 w Bridgeport w stanie Connecticut.

Twórczość

W pracy literackiej Fanny Crosby posługiwała się licznymi pseudonimami. Głównym powodem ich stosowania był fakt, że w oficjalnych śpiewnikach kościelnych jej hymny stanowiły przeważającą większość, a autorka przez skromność nie chciała wysuwać się na plan pierwszy[5]. Pisała przede wszystkim hymny religijne. Jest autorką ponad 8000 utworów[6][7]. Napisała między innymi pieśń Jak błogo wiedzieć. Wydała między innymi tomik The Blind Girl, and Other Poems (1844).

Przypisy

  1. a b Fanny Crosby, Encyclopædia Britannica (ang.).
  2. a b Fanny Crosby. hymnary.org. . (ang.).
  3. Frances Jane Crosby (Fanny Crosby). hymntime.com. . (ang.).
  4. Frances Jane "Fanny" Crosby. findagrave.com. . (ang.).
  5. a b c d Fanny Crosby. Prolific and blind hymn writer. christianitytoday.com. . (ang.).
  6. a b c Frances (Fanny) Jane Crosby. myredeemerlives.com. . (ang.).
  7. Fanny Crosby. wholesomewords.org. . (ang.).

Bibliografia

Linki zewnętrzne