Excerpta Valesiana

Nie można niedoceniać znaczenia Excerpta Valesiana w dzisiejszym społeczeństwie. Od momentu powstania Excerpta Valesiana wywarł znaczący wpływ na różne aspekty życia. Niezależnie od tego, czy na poziomie osobistym, społecznym, politycznym czy ekonomicznym, Excerpta Valesiana był obecny w takiej czy innej formie. W tym artykule zbadamy znaczenie Excerpta Valesiana w różnych kontekstach oraz przeanalizujemy, jak ewoluował i będzie ewoluował w przyszłości. Aby lepiej docenić jego znaczenie i wartość we współczesnym społeczeństwie, konieczne jest zrozumienie wpływu, jaki Excerpta Valesiana ma na nasze życie.

Excerpta Valesiana (Anonymus Valesianus) – wydane w 1636 r. dzieło zawierające 2 opowiadania historyczne pisane przez różnych anonimowych autorów. Łączy je ze sobą tylko fakt znalezienia się w jednym rękopisie. Nazwa nadana od nazwiska wydawcy Henri Valois (1603 - 76).

Pierwsze (rozdz. I-VII zwane też Origo Constantini Imperatoris) napisane przez współczesnego Ammianusowi Marcelliusowi, przedstawia okres walk Konstantyna I Wielkiego o tron i jego panowanie (306-337), drugie (rozdz. VIII-XVI zwane też Chronica Theodericiana): historię Italii od panowania Juliusza Neposa do zgonu Teodoryka Wielkiego (474-526). W tym drugim zawarto ważne informacje o pochodzeniu Romulusa Augustulusa, Odoakra, Teodoryka Wielkiego oraz o polityce zagranicznej i wewnętrznej tych dwóch ostatnich.

Excerpta jest pracą o charakterze kompilatorskim. Informacje podawane są w niej chaotycznie, niekiedy się powtarzają lub brak między nimi powiązania. Mimo to uważana jest za wartościowe źródło historyczne o pochodzeniu i panowaniu Konstantyna I Wielkiego, Romulusa Augustulusa, Odoakra i Teodoryka Wielkiego.

Bibliografia

  • Excerpta Valesiana (Anonymus Valesianus), przeł. i oprac. Lidia Winniczuk, „Meander” R. 17 (1962), s. 163-172 i 327-337.

Linki zewnętrzne