Eustreptospondyl

W tym artykule zagłębimy się w temat Eustreptospondyl, badając jego pochodzenie, wpływ na dzisiejsze społeczeństwo i jego znaczenie w różnych obszarach. Eustreptospondyl jest obiektem badań i zainteresowań od dziesięcioleci, wywołując debaty i refleksje na temat jego wpływu na życie codzienne. Poprzez szczegółową analizę będziemy starali się lepiej zrozumieć różne aspekty otaczające Eustreptospondyl, od jego historycznych implikacji po jego dzisiejszą rolę. Celem tego artykułu jest przedstawienie kompleksowej i wzbogacającej wizji Eustreptospondyl, aby czytelnik mógł dokładnie zrozumieć ten temat, który jest dziś tak aktualny.

Eustreptospondyl
Eustreptospondylus oxoniensis
Walker, 1964
Okres istnienia: kelowej
165.3/161.5
165.3/161.5
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

gady

Podgromada

diapsydy

(bez rangi) archozaury
Nadrząd

dinozaury

Rząd

dinozaury gadziomiedniczne

Podrząd

teropody

Infrarząd

tetanury

Nadrodzina

Spinosauroidea? Megalosauroidea?

Rodzina

megalozaury

Rodzaj

eustreptospondyl

Gatunek

Eustreptospondylus oxoniensis

Eustreptospondyl (Eustreptospondylus) – duży teropod z rodziny megalozaurów (Megalosauridae).

Nazwa rodzajowa Eustreptospondylus oznacza właściwego krzywokręgiego.

Opis

Eustreptospondyl był jednym z największych drapieżników lądowych jakie występowały w okresie jury. Miał silnie zbudowane ciało o typowej dla teropoda sylwetce. Jego kończyny tylne przypominały kończyny ptaków. Były długie i trójpalczaste. Środkowa kość śródstopia zwężała się ku górze. Kończyny przednie eustreptospondyla były dużo krótsze, ale tak jak i tylne, zakończone trzema palcami. Ciężar czaszki tego teropoda zmniejszały otwory zwane oknami. Eustreptospondyl miał ostre i sztyletowate zęby.

Wielkość

Eustreptospondyl miał około 5–7 m długości i około 2 m wysokości. Ważył około 0,5 tony.

Występowanie

Eustreptospondyl występował w epoce środkowej jury, w keloweju - ok. 165-160 mln lat temu - na obszarze Europy.

Behawior i etologia

Eustreptospondyl żył w tym samym miejscu i czasie co często z nim mylony megalozaur. Biorąc pod uwagę środowisko, w jakim został znaleziony szkielet, eustreptospondyl mógł być zarówno padlinożercą, jak i aktywnym drapieżnikiem. W czasach występowania tego drapieżnika w tym samym środowisku występowało dużo dinozaurów roślinożernych, jak wczesne gatunki ankylozaurów, stegozaurów oraz zauropodów. One zapewne stanowiły pożywienie tego drapieżnika.

Historia odkryć

Prawie kompletny szkielet eustreptospondyla zostały znaleziony w 1871 w Oxford Clay, na północ od Oksfordu i opisany przez Johna Phillipsa pierwszego kustosza muzeum w Oksfordzie. Przez blisko sto lat okaz ten był znany jako megalozaur. Dopiero w 1964 paleontolog Alick Walker wykazał, że dinozaur ten nie mógł być megalozaurem. Początkowo chciał nadać mu nazwę Streptospondylus, ale okazało się, że nazwa ta jest już zarezerwowana dla jednego z rodzajów krokodyli. Walker postanowił, więc dodać do niej przedrostek eu, który można tłumaczyć jako właściwy. W ten sposób została utworzona nazwa rodzajowa Eustreptospondylus. Fragmenty szkieletu drugiego okazu eustreptospondyla znaleziono na obszarze Francji w formacji Marnes de Dives.

Gatunki

  • Eustreptospondylus oxoniensis

Muzea

Rekonstrukcje eustreptospondyla można zobaczyć w:

Bibliografia

  • Walker, A. "Triassic reptiles from the Elgin area: Ornithosuchus and the origin of carnosaurs". Philos. Trans. R. Soc. London B 248: 53-134. (1964)
  • Rauhut (2000). "The interrelationships and evolution of basal theropods (Dinosauria, Saurischia)". Ph.D. dissertation, Univ. Bristol : 1-440. (2000)
  • Rauhut (2003). "The interrelationships and evolution of basal theropod dinosaurs". Special Papers in Palaeontology 69: 1-213.(2003)

Galeria

Linki zewnętrzne