Eurocash

Wygląd przypnij ukryj Eurocash
Logo
Państwo

 Polska

Siedziba

Komorniki

Adres

ul. Wiśniowa 11

Data założenia

1993

Forma prawna

spółka akcyjna

Prezes

Paweł Surówka

Przewodniczący rady nadzorczej

Luis Amaral

Udziałowcy

pozostali (55,96%)
Luis Amaral (44,04%)

Nr KRS

0000213765

Zatrudnienie

19 636 (2022)

Giełda

GPW

ISIN

PLEURCH00011

Symbol akcji

EUR

Dane finansowe (2022)
Przychody

30,857 mld

Wynik operacyjny

403,7 mln zł

Wynik netto

89,2 mln zł

Aktywa

8 670 mln zł

Kapitał własny

799 mln zł

Kapitał zakładowy

139 mln zł

Położenie na mapie gminy KomornikiMapa konturowa gminy Komorniki, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Eurocash”EurocashEurocash
Położenie na mapie PolskiMapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Eurocash”EurocashEurocash
Położenie na mapie województwa wielkopolskiegoMapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Eurocash”EurocashEurocash
Położenie na mapie powiatu poznańskiegoMapa konturowa powiatu poznańskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Eurocash”EurocashEurocash
Ziemia52°20′52″N 16°48′38″E/52,347778 16,810556
Strona internetowa

Eurocash S.A. (GPW: EUR) – spółka akcyjna, do której należą m.in. Eurocash Cash&Carry, Eurocash Serwis oraz marki sklepów takie jak abc, Delikatesy Centrum, Groszek, Lewiatan, Mila. Największy pakiet akcji (44,04%) przedsiębiorstwa znajduje się w posiadaniu Portugalczyka Luisa Amarala, który w 2003 roku nabył spółkę od swojego byłego pracodawcy – portugalskiego przedsiębiorstwa Jerónimo Martins. Akcje spółki Eurocash notowane są (od lutego 2005) na GPW w Warszawie.

Historia

Początki przedsiębiorstwa Eurocash sięgają roku 1993, kiedy to powstało na bazie przedsiębiorstwa Elektromis, założonego przez Mariusza Świtalskiego. W 2003 roku Luis Amaral, wraz z grupą ekspertów doświadczonych w branży dystrybucyjnej, poprzez wykup menedżerski (MBO) nabył spółkę od swojego byłego pracodawcy – portugalskiego przedsiębiorstwa Jerónimo Martins. Wcześniej Amaral był zaangażowany w budowę polskiej sieci handlowej Biedronka, zakupionej w 1997 od Elektromisu przez Jeronimo Martins. Portugalska spółka Jeronimo Martins postanowiła sprzedać Eurocash. Bezpośrednim powodem tej decyzji była bardzo złe wyniki finansowe spółki zależnej, jak również słaba kondycja finansowa Jeronimo Martins. W 2005 Eurocash zadebiutował na GPW.

2 sierpnia 2010 przedsiębiorstwo Eurocash S.A. sfinalizowało transakcję zakupu 100% udziałów w największej sieci dystrybucji hurtowej wyrobów spirytusowych w Polsce, należącej uprzednio do Central European Distribution Corporation (CEDC) – spółki notowanej na NASDAQ i GPW, będącej największym producentem wódki na świecie. Wartość transakcji opiewała na 400 mln zł (gotówkowa). Przedmiotem transakcji była sprzedaż następujących czternastu spółek prowadzących działalność dystrybucyjną CEDC w Polsce: Astor sp. z o.o., Dako-Galant Przedsiębiorstwo Handlowo Produkcyjne sp. z o.o., Damianex S.A., Delikates sp. z o.o., Miro sp. z o.o., MTC sp. z o.o., Multi-Ex S.A., Onufry S.A., Panta-Hurt sp. z o.o., Polskie Hurtownie Alkoholi sp. z o.o., Premium Distributors sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Dystrybucji Alkoholi „Agis” S.A., Przedsiębiorstwo Handlu Spożywczego sp. z o.o. oraz Saol Dystrybucja sp. z o.o. Po nabyciu przez Eurocash S.A. wyżej wymienionych przedsiębiorstw, nastąpiła konsolidacja działających uprzednio oddzielnie spółek.

Z części dystrybucyjnej Grupy CEDC (z czternastu spółek dystrybucyjnych) utworzono jedną zoptymalizowaną jednostkę biznesową Eurocash S.A. – Premium Distributors. Pod koniec 2011 roku Eurocash S.A. zakupił od Emperii spółkę Tradis sp. z o.o.. 17 grudnia 2013 roku obie spółki podpisały plan konsolidacyjny, a od 4 kwietnia 2014 roku Eurocash S.A. połączył się ze spółką Tradis sp. z o.o., która tym samym zmieniła się w Eurocash Dystrybucja

.

9 grudnia 2018 roku Eurocash podpisał umowę sprzedaży spółce Centrum Rozliczeń Elektronicznych Polskie ePłatności za 110 mln zł 100% akcji spółki PayUp Polska SA, założonej w 2007 roku i posiadającej 15,5 tys. terminali płatniczych.

1 stycznia 2022 roku prezesem Zarządu Grupy Eurocash został Paweł Surówka.

Grupa Eurocash

Centrala Eurocash w Komornikach

Eurocash S.A. jest podmiotem dominującym Grupy Eurocash. W ramach grupy, poza jednostką dominującą, działają spółki prowadzące sieci franczyzowe (sieć sklepów abc, Delikatesy Centrum, Polska Sieć Handlowa Lewiatan, Euro Sklep, ogólnopolska sieć samoobsługowych sklepów spożywczych Groszek, Drogerie Koliber) oraz inne spółki grupy (Partnerski Serwis Detaliczny S.A., sieć hurtowni DEF, hurtownia chemii gospodarczej i kosmetyków Ambra).

Podział grupy Eurocash na segmenty i formaty dystrybucji:

W ramach grupy w 2022 roku działało 178 hurtowni Cash&Carry oraz 15 504 sklepy, w tym:

Eurocash Dystrybucja

Eurocash Dystrybucja
Państwo

 Polska

Adres

ul. Wiśniowa 11, 62-052 Komorniki

Nr KRS

0000013892

brak współrzędnych
Strona internetowa

Eurocash Dystrybucja to dystrybutor towarów szybkozbywalnych (ang. FMCG) do stacji benzynowych oraz punktów sprzedaży typu convenience. W ofercie znajduje się ponad 1500 marek – od produktów ekonomicznych do produktów premium, w tym ponad 500 produktów marki własnej.

Dostarcza narzędzia wspierające zarządzanie sklepami spożywczymi. Klienci mogą korzystać z platformy zamówień, która dostępna jest również w wersji mobilnej.

Eurocash Dystrybucja współpracuje z sieciami stacji paliw (m.in. Lotos, Statoil, Łukoil oraz stacje niezależne) oraz innymi klientami m.in. HDS, Lyreco, Super-Pharm, Cinema City, Wars

Eurocash Cash&Carry

Eurocash Cash&Carry
Państwo

 Polska

Adres

62-052 Komorniki, ul. Wiśniowa 11

Data założenia

1995

Prezes

Luis Amaral

Nr KRS

0000213765

Zatrudnienie

2700 pracowników

brak współrzędnych
Strona internetowa

Eurocash Cash&Carry to 178 hurtowni dyskontowych typu cash&carry prowadząca sprzedaż artykułów szybko zbywalnych (ang. FMCG) na terenie całej Polski. Punkty dystrybucyjne Eurocash znajdują się we wszystkich województwach; spółka jest liderem rynku dystrybucji w Polsce, jak również (począwszy od 2012) drugim co do wielkości dystrybutorem artykułów spożywczych w Polsce. Sieć zatrudnia ponad 2200 pracowników. W 2009 roku Grupa Eurocash przejęła spółkę Batna i wcieliła ją do Eurocash Cash&Carry.

Głównym obszarem działalności Eurocash Cash&Carry jest obsługa małych i średnich sklepów spożywczo-chemicznych oraz punktów prowadzących usługi gastronomiczne. Asortyment tworzą produkty najpopularniejsze w każdej kategorii FMCG, uzupełnione o produkty regionalne oraz wyroby marki własnej (łącznie blisko 5000 produktów).

Sklepy „abc”

Hurtownie Eurocash Cash&Carry są również franczyzodawcą (franczyza) sieci sklepów abc, największej pod względem liczby posiadanych placówek sieci franczyzowej w Polsce. Obecnie sieć liczy ponad 6000 sklepów zlokalizowanych na terenie całego kraju, głównie w małych i średnich miejscowościach oraz na terenach wiejskich.

Eurocash Serwis

Eurocash Serwis
Państwo

 Polska

Adres

62-052 Komorniki, ul. Wiśniowa 11

Data założenia

1999

Forma prawna

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Nr KRS

0000519553

Zatrudnienie

800 pracowników

brak współrzędnych
Strona internetowa

Eurocash Serwis (dawniej KDWT) to ogólnopolski dystrybutor wyrobów tytoniowych i produktów impulsowych. Posiada ponad 160 placówek zlokalizowanych na terenie całej Polsce. Zatrudnia ponad 900 pracowników. Eurocash posiada 75% udziałów w spółce Eurocash Serwis.

W 1999 w wyniku konsolidacji trzech regionalnych dystrybutorów powstała spółka KDWT, a w 2005 grupa Eurocash przejęła spółkę KDWT. Pod koniec 2014 roku firma zmieniła formę prawną na sp. z o.o., a w lutym 2015 roku zmieniła nazwę na Eurocash Serwis. Obecna pełna nazwa firmy to Eurocash Serwis Sp. z o.o.

Firma współpracuje z producentami i importerami produktów z branży FMCG. Obecnie w sprzedaży jest ponad 1400 indeksów towarowych. Eurocash Serwis współpracuje z ponad 24 tysiącami sklepów i przedsiębiorstw zlokalizowanych na terenie całego kraju.

W asortymencie Eurocash Serwis znajdują się między innymi papierosy, tytonie, gilzy, słodycze, parafarmaceutyki, chemia kosmetyczna, karma dla zwierząt. Klienci mogą kupować produkty za pośrednictwem przedstawiciela handlowego, pracowników działu telemarketingu lub bezpośrednio, poprzez samodzielnie zakupy w filiach zlokalizowanych w hurtowniach Eurocash Cash&Carry.

Eurocash Gastronomia

Eurocash Gastronomia
Ilustracja
Centrala Eurocash Gastronomia w Błoniu
Państwo

 Polska

Adres

ul. Pass 20 C, 05-870 Błonie

Data założenia

1995

Prezes

Luis Amaral

Nr KRS

0000013892

brak współrzędnych
Strona internetowa

Eurocash Gastronomia to dystrybutor towarów szybkozbywalnych (ang. FMCG) do rynku HoReCa. Eurocash Gastronomia specjalizuje się w obsłudze sieci restauracyjnych segmentów: Casual Dining oraz szybkiej obsługi, stołówek pracowniczych i hoteli.

Współpraca Eurocash Gastronomia z jej odbiorcami oparta jest na integracji systemowej oraz organizacyjnej. Poszczególni klienci posiadają własne listy asortymentowe. Klienci mogą składać zamówienia za pośrednictwem platformy wymiany danych oraz strony internetowej. Zamówienia są przesyłane z aplikacji klienta, do programu zamówień Eurocash Gastronomia. Wszystkie produkty zamówione przez klienta realizowane są w ramach jednej dostawy.

Eurocash Gastronomia współpracuje z firmami:

Dystrybucja towarów prowadzona jest z dwóch centrów dystrybucyjnych:

Eurocash Franczyza

Eurocash Franczyza
Ilustracja
Logo Eurocash Franczyza
Państwo

 Polska

Siedziba

Komorniki

Forma prawna

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Nr KRS

0000259846

brak współrzędnych
Strona internetowa

Eurocash Franczyza to spółka, która zarządza siecią franczyzową Delikatesy Centrum. Eurocash Franczyza zapewnia swoim franczyzobiorcom dostawę asortymentu oraz wsparcie marketingowe i promocyjne.

Delikatesy Centrum to sieć blisko 1400 sklepów zlokalizowanych głównie na terenie południowo-wschodniej i centralnej Polski. Docelowo Eurocash Franczyza planuje być obecnym na terenie całego kraju.

W ramach współpracy z siecią Delikatesy Centrum, Eurocash Franczyza realizuje dostawy części asortymentu oraz wsparcie marketingowe. Dodatkowo, właściciele sklepów, kierownicy oraz pracownicy placówek otrzymują merytoryczne oraz biznesowe wsparcie.

Wyniki finansowe

Rok Przychód (mld zł) Dochód (mln zł) CIT (mln zł)
2022 30,9 89,2 n/d
2021 26,3 -99,3 n/d
2020
2019
2018
2017 14,8 -71 0
2016 14,2 -10 0
2015 13,8 69 13
2014 13,2 65 9,4
2013 7,5 77 12
2012 6,4 -30 0

Przypisy

 1. a b Zarząd , grupaeurocash.pl   (pol.).
 2. a b c d e f g h i j k l Skonsolidowany raport roczny za rok 2022, Grupa Eurocash S.A., s. 9  .
 3. Informacje Giełdowe. grupaeurocash.pl. .
 4. Główny Rynek GPW – Karta Spółki Eurocash. gpw.pl. .
 5. Eurocash SA. portalspozywczy.pl. . (pol.).
 6. Luis Amaral Eurocash, członek rady nadzorczej (ur. 1967). dlahandlu.pl. .
 7. a b Docelowo przychody Grupy Eurocash mogą sięgnąć 30 mld zł rocznie. portalspozywczy.pl, 23 stycznia 2013. .
 8. a b Historia. eurocash.pl. . .
 9. CEDC sfinalizowała transakcję sprzedaży 100% działalności dystrybucyjnej na rzecz Eurocash S.A. cedc.com, 3 sierpnia 2010. .
 10. CEDC podpisała wiążącą umowę sprzedaży 100% swojej sieci dystrybucyjnej w Polsce na rzecz Eurocash S.A. za 400 mln zł. cedc.com, 9 kwietnia 2010. .
 11. Eurocash przejmie hurtownie CEDC za 400 mln zł. portalspozywczy.pl, 9 kwietnia 2010. .
 12. Polskie ePłatności przejmują PayUp i zdobywają wyłączność na obsługę płatności bezgotówkowych Eurocash , Polskie ePłatności  .
 13. Polskie ePłatności za 110 mln zł kupią 100 proc. akcji PayUp Polska od Eurocash , aleBank.pl  .
 14. Zarząd | Grupa Eurocash , grupaeurocash.pl  .
 15. Eurocash  .
 16. Informacje o Eurocash Dystrybucja. Grupa Eurocash.
 17. Parkiet: Luis Amaral chce, by Eurocash był liderem rynku handlu w Polsce. portalspozywczy.pl, 20 marca 2012. .
 18. Eurocash Cash&Carry. hurtownie.eurocash.pl. . .
 19. Sprawozdanie zarządu z działalności Eurocash S.A. za okres od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2012 r.. eurocash.pl. . .
 20. W 2011 będzie 44,3 tys. placówek franczyzowych - Forbes.pl , www.forbes.pl   (pol.).
 21. Informacje na stronie Grupy Eurocash. eurocash.pl. .
 22. EUROCASH (EUR): Zawarcie warunkowej umowy nabycia 100% akcji KDWT S.A. - raport 37. interia.pl, 16 grudnia 2005. .
 23. Informacje o KDWT. www.kdwt.pl.
 24. Sfinks i Eurocash łączą siły. franchising.pl, 12 grudnia 2012. .
 25. Eurocash zatrudnia nowego szefa do rozwoju segmentu sklepów franczyzowych. dlahandlu.pl, 4 marca 2011. .

Linki zewnętrzne

Sieci handlowe w Polsce
Sieci
istniejące
Sieci
nieistniejące
Spółki giełdowe wchodzące w skład indeksu WIG-ESG
Spółki giełdowe indeksu WIG30

Polska

Spółki giełdowe wchodzące w skład indeksu mWIG40
Spółki giełdowe wchodzące w skład indeksu mWIG40TR
Spółki giełdowe wchodzące w skład indeksu WIG140
Spółki giełdowe wchodzące w skład indeksu WIG
Kontrola autorytatywna (biznes):