W tym artykule zagłębimy się w Eufunkcja, temat dziś bardzo istotny i interesujący. Idąc tym tropem, zbadamy różne aspekty związane z Eufunkcja, aby zapewnić jego głębokie i pełne zrozumienie. Od jego początków, przez jego wpływ na dzisiejsze społeczeństwo, aż po jego ewolucję w czasie, przeanalizujemy każdy aspekt Eufunkcja, aby zapewnić naszym czytelnikom wzbogacającą i stale rozwijającą się perspektywę. Poprzez szczegółowe i multidyscyplinarne podejście staramy się zaoferować holistyczną wizję, która pozwala nam w pełni zrozumieć znaczenie i znaczenie Eufunkcja w obecnym kontekście.
Eufunkcja, funkcja pozytywna[1] – w funkcjonalizmie strukturalnym Roberta Mertona obserwowalne skutki zjawiska społecznego przyczyniające się w przeciwieństwie do dysfunkcji adaptacji (modyfikacji) systemu społecznego, przy czym dane zjawisko może mieć skutki funkcjonalne i dysfunkcjonalne jednocześnie oraz występować mogą skutki pozafunkcjonalne[2].
Rozróżnienie funkcji, dysfunkcji oraz skutków pozafunkcjonalnych, jak również funkcji jawnych i ukrytych wprowadzone zostało przez Mertona w wyniku krytyki dotychczasowej analizy funkcjonalnej, w szczególności braku precyzji terminologicznych oraz niektórych jej postulatów:
Ze względu na marginalną rolę tego rozróżnienia, przedstawiciele funkcjonalizmu koncentrowali się nadal na eufunkcjach, a dopiero teorie konfliktu mogły wykorzystać te kategorie pojęciowe[6].