Esterháza

W dzisiejszych czasach Esterháza to temat, który wzbudził duże zainteresowanie w różnych obszarach. Od polityki po zdrowie, modę i technologię, Esterháza stał się powracającym tematem rozmów. Opinie na ten temat są zróżnicowane i spolaryzowane, co wywołało wzbogacającą, a czasem gorącą debatę. W tym artykule przyjrzymy się różnym perspektywom na Esterháza i jego wpływowi na nasze obecne społeczeństwo. Ponadto przeanalizujemy jego ewolucję na przestrzeni lat i prognozę na przyszłość. Bez wątpienia Esterháza to temat, który nie pozostawia nikogo obojętnym i zasługuje na głęboką i dobrze uargumentowaną refleksję.

Esterháza
Ilustracja
Państwo

 Węgry

Miejscowość

Fertőd

Architekt

Johann Ferdinand Mödlhammer, Melchior Hefele

Inwestor

Miklós József Esterházy

Rozpoczęcie budowy

1766

Położenie na mapie Węgier
Mapa konturowa Węgier, po lewej nieco u góry znajduje się ikonka pałacu z opisem „Esterháza”
Ziemia47°37′10″N 16°52′18″E/47,619444 16,871667

Esterháza (czyt. ) – pałac w Fertőd na Węgrzech, którego budowę zlecił w 1766 roku Mikołaj Józef książę Esterházy. Ezterháza bywa nazywany "węgierskim wersalem". Na tych terenach stała wcześniej myśliwska loggia Süttör, zbudowana według projektu Antona Erharda Matinelliego z 1720 roku.

Pierwszym architektem był Johann Ferdinand Mödlhammer, którego w 1765 r. zastąpił Melchior Hefele. W pałacu Esterháza tworzył w latach 17611790 swą muzykę Joseph Haydn.

Pałac ma 126 pokoi, a biblioteka 22 tys. książek. W rozległym parku w stylu francuskim znajdował się pawilon chiński i opera, w której organizowane były koncerty prowadzone przez Josepha Haydna[1].

Przypisy

Bibliografia